Židovská hudba pro dvě violoncella

Publikováno: 19.12.2022

Přijměte pozvání na koncert dvojice předních českých violoncellistů, který se bude konat ve středu 30. listopadu 2022 v 19 hodin ve Smetanově domě v Litomyšli v rámci Litomyšlských hudebních večerů. Dominika Weiss Hošková a Jiří Hošek představí skladby židovských autorů. Výběr programu a interpretů souzní se záměrem pořadatelů přispět koncertem k uctění památky litomyšlských obětí holocaustu, lidí, od jejichž transportu z města uplyne na začátku prosince 80 let.

Dominika Weiss Hošková absolvovala AMU v Praze. Později studovala v Izraeli na Jerusalem Academy of Music and Dance. Získala mnohá ocenění v České republice i zahraničí. V roce 2000 byla nejmladší českou účastnicí Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a v roce 2009 se stala absolutní vítězkou všeoborové smyčcové soutěže "The competition in memory of David Gritz" v Izraeli a získala 1. cenu v "The Rose Choron Chamber Music Competition". Koncertuje s předními českými a izraelskými orchestry, vystupuje na sólových recitálech.

Jiří Hošek, jedna z nejvýraznějších postav interpretačního umění současnosti, je docentem Hudební fakulty AMU v Praze, kde 20 let pedagogicky působil v letech 1994–2014. Jeho mistrovství bylo oceněno řadou cen a diplomů z mezinárodních interpretačních soutěží. V roce 1980 se stal laureátem Mezinárodní violoncellové soutěže Pražského jara. Pravidelně koncertuje doma i v řadě evropských zemí, nahrává pro rozhlas i na CD. Je znám jako zanícený vykladač hudby, i jeho průvodní slovo proto slibuje být posluchačským zážitkem.

Oba umělci – otec a dcera – jsou spjati rodinným poutem s malířkou Helgou Hoškovou, jejíž rodné jméno Weissová bude navždy spojeno s terezínským ghettem. „Maluj, co vidíš.“ Tato dnes už slavná věta Helžina tatínka stála u zrodu desítek obrázků, na nichž dvanáctiletá holčička pastelkami či tužkou zachytila život, který měl k opravdovému životu hodně daleko. Helga útrapy ghetta a následně i koncentračních táborů přežila, osvobozena byla v Mauthausenu. Po válce vystudovala uměleckoprůmyslovou školu, vdala se a v roce 1955 porodila syna Jiřího. Právě toho, kterého přivítáme na podiu Smetanova domu.