555. LHV: Petr Pomkla a Doležalovo kvarteto

555. LHV: Petr Pomkla a Doležalovo kvarteto

Úterý

14.11.

19:30

Den Datum Čas
Úterý 14.11.2017 19:30

Petr Pomkla, první flétnista Filharmonie Brno a vynikající sólista a komorní hráč zahraje s mladou generací hudebníků, která přímo navazuje na původní soubor založený roku 1972 violistou Karlem Doležalem.

Program:
J. Ch. Bach - Kvintet D dur op. 11/6
Allegro - Andantino - Allegro assai
W. A. Mozart - Smyčcový kvartet  č. 14 G dur KV 387, Jarní - Allegro vivace assai -  Menuetto -  Andante cantabile -  Molto allegro
A. Ginastera - Impresiones de la Puna pro flétnu a smyčcové kvarteto
Quena - Cancion – Danza
F. Borne - Carmen - Fantazie pro flétnu a smyčcové kvarteto

Účinkují:
Petr Pomkla - flétna
Doležalovo kvarteto: Václav Dvořák – housle / Jan Zrostlík – housle / Martin Adamovič – viola / Vojtěch Urban – violoncello

Petr Pomkla
Absolvoval konzervatoř a Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, dále pak studoval na l’Ecole Normale de musique de Paris (koncertní licence v roce 1989), v Nice a Zürichu u pedagogů Alaina Mariona, Christiana Lardeho a Alexandra Magnina.

Jako sólista Petr Pomkla vystupoval za doprovodu českých symfonických orchestrů v Brně, Hradci Králové, Olomouci, Zlíně a Teplicích, Sukova komorního orchestru, orchestru Musici de Praga, Jihočeské komorní filharmonie, Moravského komorního orchestru, orchestru Czech Virtuosi a orchestru Nadace Yehudi Menuhina – Paris.

Byl členem Orchestre de Jeunes de toute l’Europe (Paříž) a Gustav Mahler Jugendorchester (Vídeň).

Od roku 1992 je prvním flétnistou Brněnské filharmonie a orchestru Czech Virtuosi. Hraje na recitálech s kytarou, harfou, klavírem a smyčcovým kvartetem.

Vyučoval hru na flétnu na JAMU v Brně, nyní je pedagogicky činný na Konzervatoři Evangelické akademie v Olomouci. Vystupoval na koncertech a hudebních festivalech v mnoha zemích Evropy, Jihovýchodní Asie a Japonsku, jako sólista, či komorní hráč na festivalech v Bayreuthu, Kuhmu, Malaze, Vitorii, Luçonu, Saumuru, ale také v Praze, Brně, na Hukvaldech a v Ostravě.

Doležalovo Kvarteto
Držitelé Ceny Českého spolku pro komorní hudbu České filharmonie za rok 2015.

Doležalovo Kvarteto reprezentovalo Českou republiku na Mezinárodní kvartetní soutěži v Osace, kde postoupilo do semifinále. V říjnu 2009 získal soubor třetí cenu na soutěži Maxe Regera v Německu, jejíž součástí bylo vystoupení na festivalu v Itálii. O rok později obdrželi druhou cenu na Mezinárodní Janáčkově soutěži v Brně.


Doležalovo kvarteto vystupuje mimo ČR pravidelně také v Evropě (v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Maďarsku či v Polsku), natáčí pro Českou televizi a Český rozhlas a připravilo mimo jiné světovou premiéru nahrávky Kvartetu B-dur Heinricha Wilhelma Ernsta, či premiérovou nahrávku tomuto souboru věnovanému 4. kvartetu Ivana Kurze. Jejich nahrávka Janáčkova 1. kvartetu byla vysílána v Radiu France.

Doležalovo kvarteto spolupracovalo s mnoha význačnými interprety. Jeden z jejich společných koncertů s Maximilianem Hornungem, jenž byl bonusovým koncertem České filharmonie v Dvořákově síni v roce 2013, byl vyprodán již půl roku předem. V roce 2014 natočili v Německu CD komorních skladeb s mladým talentovaným klarinetistou Blažem Šparovcem.

Od roku 2013 jsou Doležalovci zváni francouzskou organizací ProQuartet na prestižní kvartetní kurzy ve francouzské Provence, kde se potkali mimo jiné s Günterem Pichlerem, a na základě úspěšného koncertu také následně k účinkování na několika festivalech komorní hudby v Maďarsku, Belgii a Francii, kde vystoupili se světovými špičkami oboru. V roce 2014 byli podpořeni francouzkým sdružením "Les Amis de ProQuartet".

Vstupné 200,- Kč

________________________
Děti do 15 let vstup zdarma
Přenosná abonentní vstupenka 800,- Kč
Přenosná abonentní vstupenka seniorská 550,- Kč

Abonentky a vstupenky na jednotlivé koncerty v prodeji od 11. září do 21. října 2017 v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli (tel. 461 612 161).
Volné vstupenky na jednotlivé koncerty v prodeji od 24. října 2017 v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli nebo v pokladně Smetanova domu hodinu před koncertem v den konání.
 

Změna programu vyhrazena.