557. LHV: Od klasiky ke koledám s Davidem Ebenem

557. LHV: Od klasiky ke koledám s Davidem Ebenem

Středa

20.12.

19:30

Den Datum Čas
Středa 20.12.2017 19:30

Spojení dvou souborů, které interpretují multižánrový repertoár od renezance až po 20. století. Speciálním hostem koncertu David Eben, který vystoupí jako 5. člen saxofonového souboru. Tento hudebník, pedagog, historik a člen populární skupiny Bratři Ebenové bude večer provázet mluveným slovem.

Účinkují:

KrisKrosKvintet
České saxofonové kvarteto
Roman Fojtíček – soprán, alt, tenor, baryton saxofon
Radim Kvasnica – alt, soprán saxofon
Otakar Martinovský – tenor saxofon
Michal Kostiuk – baryton saxofon

jako host
David Eben – soprán saxofon

 

David Eben
Po absolutoriu oboru klarinet na pražské konzervatoři roku 1986 začal studovat obor hudební věda na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Zde se již od druhého ročníku zaměřil na středověkou hudbu, zejména na gregoriánský chorál. V roce 1991 absolvoval na pařížské konzervatoři (Conservatoire Nationale Supérieur de Musique de Paris) obor dirigování gregoriánského sboru. Od roku 1987 vede vokální soubor Schola Gregoriana Pragensis, který již realizoval 12 CD a řadu koncertů v České republice i v zahraničí, především s repertoriem vlastní české chorální tradice.

Vedle středověké duchovní hudby se věnuje také dalším hudebním žánrům. Společně se svými dvěma bratry aktivně působí ve skupině bratří Ebenů, kde hraje na saxofony a klarinet. Pravidelně vystupuje jako host s Českým saxofonovým kvartetem.

Od roku 1993 působí v Ústavu hudební vědy na Karlově univerzitě, kde přednáší témata spojená s gregoriánským chorálem a liturgií (neumová a chorální notace, úvod do studia gregoriánského chorálu, seminář středověké monodie, aj.).  V letech 2008–2013 byl  profesorem gregoriánského chorálu na univerzitě ve švýcarském Lucernu. Pravidelně vede kursy teorie a praxe gregoriánského chorálu ve Francii, Švýcarsku, a Belgii.

 

KrisKrosKvintet
vokální skupina mladých zpěváků, která v roce 2009 získala první místo na soutěži duchovní hudby Canti veris Praga, o rok později první místo a cenu Grand Prix na soutěži populární hudby Prague Voices 2010, v roce 2012 si KrisKrosKvintet přivezl ocenění za třetí místo na mezinárodní soutěži „A Cappella Contest Leipzig“ v Lipsku a speciální cenu skupiny Amarcord za nejlépe provedenou skladbu a cappella bez ozvučení (Jaroslav Křička, Původ ptactva).

V roce 2016 získal KrisKrosKvintet druhé místo na prestižní mezinárodní acappella soutěži "Vokal.Total" v Grazu v kategorii klasické hudby, spolu s oceněním přišla i nabídka na natočení CD v nahrávacím studiu Liquid5th v USA, které se specializuje na acappella nahrávky. V únoru 2017 tak odstartoval zcela výjimečný projekt, jehož součástí bude nové CD, na které se mohou posluchači těšit v říjnu 2017. Repertoár KrisKrosKvintetu je velice pestrý, zahrnuje hudbu klasickou, populární, ale i lidovou.

V současné době soubor spolupracuje s Českým saxofonovým kvartetem na projektu "5 Voices & 5 Saxophones". S tímto projektem se v roce 2015 oba soubory zúčastnily celosvětového saxofonového kongresu "SaxOpen" ve Strasbourgu. KrisKrosKvintet taktéž spoluúčinkuje v Českém rozhlase a v České televizi. V roce 2009 natočil své první CD „KrisKrosKvintet 2009“, v roce 2011 vánoční CD s názvem „Merry KrisKros“ a v roce 2014 ve spolupráci s Českým saxofonovým kvartetem a Davidem Ebenem CD "5 Voices & 5 Saxophones". Od svého vzniku (2007) účinkoval KrisKrosKvintet na více než 400 vystoupeních v ČR i v Evropě. (www.kriskroskvintet.cz)

 

České saxofonové kvarteto
Kvarteto tvoří hráči, kteří ovládají hru na všechny typy nejvíce užívaných saxofonů. Jejich společnou motivací je nejenom dlouhodobý zájem o saxofon, ale i o hru v komorním ansámblu podložený dlouholetými zkušenostmi v klasické i jazzové hudbě.      

Soubor založil v roce 2003 umělecký vedoucí Roman Fojtíček, který prezentuje saxofon též ve spojení s klavírem nebo varhanami a hostuje v řadě předních českých symfonických orchestrů.

Radim Kvasnica je sice absolventem ČVUT, ale saxofonu se intenzivně věnuje od roku 1995 a má za sebou již bohatou praxi z mnoha pražských hudebních formací.

Otakar Martinovský dlouhodobě spolupracuje s řadou pražských jazzových a tanečních orchestrů (Traditional Jazz Studio nebo Orchestr Václava Hybše). Je uměleckým vedoucím Big Bandu Vladislava Brože.

Michal Kostiuk má za sebou bohaté muzikantské zkušenosti z orchestru opery Národního divadla a různých žánrově odlišných seskupení (Klezmerim nebo Czech Philharmonic Jazz Band). Je členem Hudby Hradní stráže a Policie ČR.

České saxofonové kvarteto absolvovalo za dobu své existence desítky koncertů po celé České republice. Koncerty kvarteta se uskutečňují nejenom ve tradičních koncertních sálech, ale též v prostorách kaplí, kostelů a katedrál. Soubor též spolupracoval se zpěvačkou Dagmar Zázvůrkovou, s Davidem Ebenem nebo se stepařem Miloslavem Saidlem. Za výjimečnou lze označit spolupráci s orchestrem Národního divadla v Praze při nastudování a premiéře opery „Slzy Alexandra Velikého” skladatele Tomáše Hanzlíka v roce 2007. O dva roky později byla tato spolupráce na opeře stvrzena též nahrávkou z koncertu s Filharmonií  Hradec Králové. V roce 2014 natočilo České saxofonové kvarteto spolu s Davidem Ebenem a vokálním souborem KrisKrosKvintet společné CD s názvem „5 voices & saxophones” a v následujícím roce prezentovalo tento  projekt na prestižním 17. světovém saxofonovém kongresu ve fancouzském Štrasburku.    

Členové Českého saxofonového kvarteta hrají na saxofony francouzské firmy SELMER-Paris a příslušenství firmy VANDOREN-Paris.

 

Vstupné 220,- Kč

________________________
Děti do 15 let vstup zdarma
Přenosná abonentní vstupenka 800,- Kč
Přenosná abonentní vstupenka seniorská 550,- Kč

Abonentky a vstupenky na jednotlivé koncerty v prodeji od 11. září do 21. října 2017 v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli (tel. 461 612 161).
Volné vstupenky na jednotlivé koncerty v prodeji od 24. října 2017 v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli nebo v pokladně Smetanova domu hodinu před koncertem v den konání.
 

Změna programu vyhrazena.