564. LHV W. A. Mozart - Kouzelná flétna

564. LHV W. A. Mozart - Kouzelná flétna

Středa

28.11.

19:30

Den Datum Čas
Středa 28.11.2018 19:30

Sdružení přátel konzervatoře v Pardubicích společně uvádí studentské představení opery. Jako hosté vystoupí Daniel Matoušek z pražské HAMU v roli Tamina a v rolích Sarastra a Zasvěcence Jaroslav Patočka, sólista Divadla F. X. Šaldy v Liberci a pedagog Konzervatoře Pardubice. Jedná se o komorní verzi s klavírním doprovodem.

Mozartova Kouzelná flétna patří ke kmenovému divadelnímu repertoáru a v současné době k nejhranějším operám na světě vůbec. Německý dramatik, herec, pěvec a skladatel Emanuel Schikaneder (1751 — 1812) vytvořil libreto mj. podle pohádkového příběhu „Lulu aneb Kouzelná flétna" ze sbírky orientálních pohádek „Džinnistan" Christopha Martina Wielanda. V premiéře opery, která se konala 30. září 1791 ve vídeňském Wiednertheater, zpíval Schikaneder, který toto divadlo provozoval, roli Papagena.

Základní myšlenkou a dějem Kouzelné flétny je boj o vítězství dobra nad zlem, světla, personifikovaného Sarastrem, nad tmou, jejíž vládkyni a představitelkou je tu Královna noci. Mezi těmito symboly se pohybuje člověk, toužící a pachtící se po svém ideálu: člověk lidový, pudový, jimž je Papageno, a člověk vznešený, duchovnější, jímž je princ Tamino. Jen on projde řadami zkoušek k nejvyššímu cíli, k Poznáni a ke své lásce, krásné Pamině, dceři Královny noci, zatímco Papagenovi zůstává poznání odepřeno a spokojuje se se svou Papagenou." (M. Pospíšil).

 

Vstupné 150,- Kč

________________________
Děti do 15 let vstup zdarma
Přenosná abonentní vstupenka 800,- Kč
Přenosná abonentní vstupenka seniorská 550,- Kč

Abonentky na jednotlivé koncerty v prodeji od 10. září do 3. října 2018 v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli (tel. 461 612 161).
Volné vstupenky na jednotlivé koncerty v prodeji od 4. října 2018 v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli nebo v pokladně Smetanova domu hodinu před koncertem v den konání.
 

Změna programu vyhrazena