566. LHV Láska a bolest v písni

566. LHV Láska a bolest v písni

Úterý

9.4.

19:30

Den Datum Čas
Úterý 9.4.2019 19:30

Operní pěvci Jana Šrejma Kačírková a David Nykl spolu s klavíristou Zdeňkem Klaudou sestavili program plný emocí z písní českých a ruských autorů. Zazní písně všech odstínů a barev od Janáčka, Martinů, Sluky, Musorgského a Rachmaninova.
 

Jana Šrejma Kačírková – soprán
David Nykl – bas

Zdeněk Klauda – klavír

 

Leoš Janáček: Moravská lidová poezie v písních (výběr)
Láska, Stálost, Pérečko, Psaníčko, Rozmarýn, Karafiát, Loučení s milou, Kukačka, Kouzlo, Belegrad

Luboš Sluka: Kladské písně a balady (výběr)
Smutnej vandr, Žádnej neví, Měsíček

Bohuslav Martinů: Písničky na jednu stránku (výběr)
Rosička, Chodníček

Bohuslav Martinů: Písničky na dvě stránky (výběr)
Děvče z Moravy, Súsedova stajňa

---  přestávka ---

Modest Petrovič Musorgskij: Písně a tance smrti
Ukolébavka, Serenáda, Trepak, Vojevůdce

Sergej Rachmaninov: Písně a romansy
Nezpívej, krasavice! op. 4, Odpověděli op. 21, Jak mě to bolí, op. 21, Krásně zde, op. 21, Sen, op. 8, Jarní vody, op. 14

 

Jana Šrejma Kačírková
je absolventkou Pražské konzervatoře. Od roku 2010 byla sólistkou souboru Národního divadla moravskoslezského a od roku 2016 Národního divadla Brno. V Ostravě nastudovala role jako Violetta (La traviata), Mařenka (Prodaná nevěsta) a titulní role Donizettiho oper Anna Bolena, Maria Stuarda a Roberto Devereux. Je stálým hostem Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, vystupovala rovněž v divadle F.X.Šaldy v Liberci, divadle J.K.Tyla v Plzni a Národním divadle v Praze, kde debutovala v roce 2010 Adina v Donizettiho opeře Nápoj lásky. Od té doby zde nastudovala role Konstanze (Únos ze serailu), Zuzany (Figarova svatba), Terinky (Jakobín), Donny Anny (Don Giovanni) a Julie (Romeo a Julie). V roce 2015 debutovala na scéně Slovenského národného divadla v roli Donny Anny a před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově poprvé vystoupila jako Rusalka. Vystoupila na řadě významných mezinárodních festivalů – na letním festivalu v italském Ercolanu, v Teatro Politeama Greco v Lecce, na Pafos Afrodite Festival na Kypru, MHF Pražské jaro, MOF Smetanova Litomyšl, MHF Petera Dvorského a na MHF Český Krumlov, na kterém účinkovala společně s José Curou. Je dvojnásobnou držitelkou Ceny Thálie z let 2012 a 2013. Získala tři ocenění Jihočeských Thálií a čestnou cenu festivalu Opera 2013 „Libuška“ za mimořádnou interpretaci role Gildy z opery Rigoletto G. Verdiho.

David Nykl
vystudoval Pražskou konzervatoř. Poté absolvoval pěvecké kurzy Renata Brusona v italské Sieně a od roku 2013 se zdokonaluje soukromě u Evy Randové. Již v průběhu studií vystoupil ve Státní opeře Praha v roli Simona (Joplin – Treemonisha) v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. V rámci Opery Mozart vystupoval od roku 2006 jako Masetto a posléze Leporello (Don Giovanni) ve Stavovském divadle v Praze. Od roku 2008 je sólistou Národního divadla Brno, kde nastudoval například role Basilia (Lazebník sevillský), Figara (Figarova svatba), Alidora (La cenerentola), Marbuela a Lucifera (Čert a Káča), nebo Vychovatele (Il Comte Ory). Od roku 2009 je i pravidelným hostem v Národním divadle v Praze (Hry o Marii, Rinaldo, Gloriana, Don Giovanni, Pád Arkuna, Slavík), od roku 2013 také v divadle J.K.Tyla v Plzni, kde nastudoval role Mefista (Faust a Markétka) a Kašpara (Čarostřelec), a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě (Andrea Chénier, La clemenza di Tito). Pravidelně vystupuje také se souborem Musica Florea. Vystoupil i v rámci prestižních mezinárodních festivalů, jako je Janáček Brno, Pražské jaro, Smetanova Litomyšl a Wexford Opera Festival.

Zdeněk Klauda
se od dětství věnoval skladbě, hře na klavír a na flétnu. V roce 2005 dokončil svá studia na pražské Akademii múzických umění. Od té doby je ve stálém angažmá v Národním divadle v Praze. Jako skladatel publikuje mimo jiné u amerického nakladatelství „Alliance publications, Inc.“ V roce 2008 byl přizván k nastudování Dvořákovy Rusalky v rámci festivalu Slzburger Festspiele. Od té doby je pravidelně zván do prestižních evropských operních domů Bayerische Staatsoper Mnichov, Opera Valencia či Opera National de Paris. V roce 2012 se podílel na hudebním nastudování Janáčkových Příhod lišky Bystroušky pro festival v Glyndebourne a v další sezóně pak Mozartovy Figarovy svatby tamtéž. V roce 2015 byl přizván k hudebnímu nastudování Janáčkovy Její pastorkyně a Rusalky Antonína Dvořáka v hannoverské Staatsoper. V roce 2012 získal 3. cenu na dirigentské soutěži v Rumunsku. Jako asistent spolupracoval mezi jinými s dirigenty jako jsou Franz Welser-Möst, Kyril Petrenko, Vladimir Jurowski nebo Tomáš Netopil. V roce 2014 založil komorní orchestr L´Armonia Terrena, který se specializuje na uvádění nově objevených skladeb českého klasicismu. Orchestr zahájil svou činnost spoluprací se Simonou Šaturovou natočením CD DECADE. Album Myslivečkových a Mozartových operních árií bylo vysoce oceněno v prestižním hudebním magazínu Diapason.

 

Vstupné 200,- Kč

________________________
Děti do 15 let vstup zdarma
Přenosná abonentní vstupenka 800,- Kč
Přenosná abonentní vstupenka seniorská 550,- Kč

Abonentky na jednotlivé koncerty v prodeji od 10. září do 3. října 2018 v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli (tel. 461 612 161).
Volné vstupenky na jednotlivé koncerty v prodeji od 4. října 2018 v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli nebo v pokladně Smetanova domu hodinu před koncertem v den konání.
 

Změna programu vyhrazena