Oblíbení a ti druzí skladatelé. Stopy Zdeňka Nejedlého na poli české hudební kultury

Oblíbení a ti druzí skladatelé. Stopy Zdeňka Nejedlého na poli české hudební kultury

Pátek

23.11.

19:00

Den Datum Čas
Pátek 23.11.2018 19:00

Večer hudby a slova. Pořadem provází muzikolog Dr. David Beveridge. Program složený z tvorby českých skladatelů B. Smetany, Z. Fibicha, A. Dvořáka, L. Janáčka aj. 

Účinkuje:

Dr. David Beveridge - průvodní slovo
Kalliopé Trio Prague
Markéta Vokáčová - housle, Miroslav Sekera - klavír, Jan Zemen - violoncello


Kalliopé Trio Prague
Trio bylo založeno v roce 2011 na půdě pražské HAMU. Všichni jeho členové jsou laureáty mezinárodních soutěží a mají za sebou řadu zkušeností sólistických i z komorních ansámblů. Od svého založení soubor spolupracuje s Guarneri triem Prague (I. Klánský, Č. Pavlík, M. Jerie), pod jehož vedením se několikrát účastnil mistrovských kurzů v Bad Saulgau v Německu. Vedle toho spolupracuje s osobnostmi  jako je J. Panocha, L. Čepický a M. Petráš.
V r. 2014 se trio představilo českému publiku debutovým koncertem na hudebním festivalu Pražské jaro
a zaznamenalo dva výrazné soutěžní úspěchy: 2. cenu na Mezinárodní soutěži A. Dvořáka a 1. cenu
na Soutěži Nadace B. Martinů, kde rovněž získalo cenu Českého spolku pro komorní hudbu při ČF. V roce 2015 přibyla k úspěchům také 3. cena na mezinárodní soutěži komorní hudby J. Brahmse v polském Gdansku a první provedení Trojkoncertu L. van Beethovena s karlovarským symfonickým orchestrem.

Dr. David R. Beveridge
Rodák ze státu Ohio, americký muzikolog Dr. David R. Beveridge studoval a učil na různých vysokých školách a univerzitách ve Spojených státech dokud se r. 1993 nepřesídlil trvale do Čech. Zde působí na volné noze jako překladatel, badatel, pisatel a občasný přednášející. Pracuje dlouhodobě na komplexní, obšírné monografii věnované životu a dílu Antonína Dvořáka. Jeho četné články vyšly tiskem v České republice, v Německu, v Americe a ve Velké Británii. V roce 1996 vydal Oxford University Press sborník statí Rethinking Dvořák: View from Five Countries, který redigoval a ke kterému také přispěl autorsky. V letech 2010–2012 napsal s podporou stipendia od Národohospodářského ústavu Josefa Hlávky knihu "Zdenka a Josef Hlávkovi – Anna a Antonín Dvořákovi. Přátelství dvou manželských párů a jeho plody v českém a světovém umění," za kterou obdržel Cenu Milana Sojky za nejlepší ze dvanácti publikací vydaných v ediční radě tohoto ústavu v roce 2012.


Vstupné 160,- Kč

Vstupenky k dostání on-line na www.smetanuvdum.cz, prostřednictvím osobní návštěvy Informačního centra Litomyšl, tel.: 461 612 161 nebo v pokladně Smetanova domu hodinu před akcí.