Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně

Pondělí

11.11.

19:00

Divadlo pod Palmovkou

Dramatizace a režie: Lang Michal
Scéna: Dušek Jan
Kostýmy: Brádková Ivana
Choreografie: Prusak Maćko
Hudba: Lang Sebastian
Dramaturgie: Stýblo Ladislav

Hrají:
Dočkalová Tereza, Jelínková Lada, Wojtylová Ivana, Seidlová Hana, Málková Marie, Mikulčík Milan, Albrecht Jakub, Fialová Vendula, Trnková Kamila a další.

 

Nová divadelní adaptace románu o závisti, pomstě a minulosti, před kterou nelze uniknout.

Román Kateřiny Tučkové o čarodějnicích z moravské obce Žítkové je napsaný volně podle skutečných událostí a za použití řady historických dokumentů. Zároveň je ale také strhujícím detektivním příběhem o hledání minulosti, odhalování nepříjemných pravd, které by bylo možná lépe nechat spát, a spolu s tím také o hledání kořenů vlastní identity. Historické skutečnosti se zde prolínají s fikcí a výsledkem je strhující a téměř třaskavý příběh sahající od čarodějnických procesů, fanatických kazatelů a tradičního vesnického života s jeho dávnými a prastarými kořeny přes nacistické okultisty a kolaboranty a komunistické práskače až k současnosti. Román se právem stal jednou z největších českých literárních událostí posledních let, získal řadu prestižních ocenění, zařadil se mezi nejčtenější česká literární díla vůbec a byl přeložen do více než dvanácti jazyků. Pozoruhodný příběh žen, které díky po generace děděným znalostem a zkušenostem dokáží léčit a předpovídat budoucnost, se prolíná s neméně strhujícím osobním příběhem Dory Idesové, která se pokouší tajemství a kořeny žítkovských bohyní a naráží na nečekané souvislosti. Obecně platný příběh o zjevné i skryté síle žen, která byla a je některým z nich tradičními společnostmi přisuzována.

Součástí inscenace je citace díla videoartu "Narcis" multimediálního tvůrce Daniela Pešty.

Délka představení: 180 min s přestávkou

 

Z reakcí diváků:
"Tak tohle jde na dřeň, uf. Je pravda, že v první polovině divák tápe, ale ono se to všechno nakonec rozmotá a vysvětlí, takže pokud je divák aspoň trochu vnímavý, určitě by neměl odcházet z divadla s tím, že se nezorientoval. Je to velmi náročná inscenace, ale Žítkovské bohyně prostě nemohou být oddechovka, takhle je to správně, rozsekat diváka na molekuly, to je ono. Tereza Dočkalová opět naprosto famózní, velice oceňuji výkon Jakuba Albrechta, opravdu jsem mu to postižení věřila. Pokud chcete v divadle odpočívat a "jen" se bavit, na Žítkovské bohyně nechoďte, tohle je Divadlo s velkym D." (Barka, i-divadlo.cz)

"Včera jsem je viděla a musím říct, že představení na mne udělalo hluboký dojem. Dokonce jsem i špatně spala. Četla jsem knihu, tak jsem byla zvědavá, jak se popasujete s minulostí. Povedlo se. Z dalších představení bych vyzdvihla Královu řeč. Děkuju za všechna představení." Eva Volemanová

"Dovolte mi, abych touto cestou a na Váš e-mail směrovala velký dík všem hercům za představení ŽÍTKOVSKÉ BOHYNĚ, které jsem ve Vašem divadle navštívila v pondělí 14.1.2019!"

"Zážitek byl pro mne tak silný, že se k němu celý týden vracím, a o to větší je moje poděkování. Stejné pocity měly i moje kamarádky (bylo nás celkem 7), takže rozhodně nejsem sama. Zpracovat silné téma podle exceletní knihy Kateřiny Tučkové je úkol hodný obdivu. Upřímně přiznávám, že jsem byla stejně jako většina těch, kdo knihu četli, velmi zvědavá, jak se to panu režisérovi povedlo a výsledek předčil očekávání. Je to silné, je to expresivní, jde to do hloubky divákova vnímání. Bylo pro mne obtížné se na konci přepnout z rozjitřených emocí do radostného potlesku. Fakt to nešlo!"

"Moje poděkování je samozřejmě určeno celému excelentním hereckému souboru, ale nejvíce slečně Tereze Dočkalové. Její podání neuvěřitelně přesně odpovídalo mé představě Dory, kterou jsem si vytvořila podle knihy. Tleskám, tleskám!" Zuzana Rožková

 

Cena divadelního abonmá 1. pořadí 890 Kč / 2. pořadí 820 Kč / 3. pořadí 790 Kč
Vstupné na jednotlivá představení 360 Kč / 320 Kč

Prodej abonentních vstupenek bude zahájen v Informačním centru Litomyšl od 9. září 2019 pro stávající abonenty, od pondělí 23. září 2019 budou v Informačním centru Litomyšl v prodeji nevyzvednuté, uvolněné a nové divadelní abonentky.

Volný prodej vstupenek na jednotlivá představení abonentního cyklu bude probíhat od 30. září 2019. Vstupenky k dostání on-line na www.smetanuvdum.cz, prostřednictvím osobní návštěvy Informačního centra Litomyšl, tel.: 461 612 161 nebo v pokladně Smetanova domu hodinu před akcí.