570. LHV ZMĚNA PROGRAMU A TERMÍNU! "Příběhy v tónině života"

570. LHV ZMĚNA PROGRAMU A TERMÍNU! "Příběhy v tónině života"

Středa

25.9.

19:00

Den Datum Čas
Středa 25.9.2019 19:00

"Příběhy v tónině života" - S Jiřím Vejvodou o hudbě, médiích a světě kolem nás.

Jak se dostanete do Carnegie Hall? Proč neumí Domingo česky? Co řekl Ravel o Boleru? Čím jel Pavarotti na Pražský hrad? Jak to, že od „Božské Emy“ o Destinnové nevznikl u nás podobný film? Mají hudební soutěže smysl anebo jsou – slovy Bartóka - „dostihy jen pro koně“? Má hudba větší prostor a dopad v rozhlase nebo v televizi? A je podstatou médií manipulace? To vše, a mnohem víc, vám ve svém talk show nabídne k zamyšlení moderátor a publicista Jiří Vejvoda.

Účinkují:
Jiří Vejvoda – mluvené slovo
Karel Košárek – klavír

Na programu:
Domenico Scarlatti - Sonáta D-dur, K 435
Franz Liszt - Sonetto del Petrarca 104
Friedrich Gulda - Toccata from Play piano Play
Bedřich Smetana - Fantasie na české národní písně
George Gershwin - Preludium pro klavír
Bohuslav Martinů - Obkročák

 

Jiří Vejvoda

lounský rodák žijící od mládí v Praze, vystudoval obor překladatelství a tlumočnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Absolvoval roku 1976 diplomovou prací na téma Próza Johna Updika v překladech do češtiny. Poté působil do r. 1983 jako tlumočník ve svobodném povolání.

Od roku 1981 publikoval titulní rozhovory se slavnými osobnostmi v časopisu Mladý svět (Elton John, Tina Turner, Donovan, ale také Miroslav Žbirka, Peter Nagy, Zuzana Kronerová atd.). Jako publicista a moderátor začal spolupracovat s Československým rozhlasem (od r. 1983) a Československou televizí (od r. 1985). Pro rozhlas připravoval a uváděl pořady jako Dobré jitro, Mikrofórum či 3x60 a to stereo. Na obrazovce Československé televize uváděl cykly Hudební aréna a Studio mladých. Vydal své první knížky: antologii světových písničkářů Víc než jen hlas (spoluautor František Novotný), cestopis Města z jiného těsta či knížku rozhovorů s československými hvězdami rocku a popu Nárok na rock.

V letech 1990 a 1991 moderoval každotýdenní Hovory z Lán s prezidentem Václavem Havlem; byl rovněž zvláštním zpravodajem tehdejšího Československého rozhlasu z oficiálních zahraničních cest hlavy státu. Od r. 1990 do r. 2000 spoluuváděl (s Otou Nutzem) rozhlasové talk show Káva u Kische; výběr  nejlepších rozhovorů byl vydán ve třech stejnojmenných svazcích.

Ve druhé polovině 90. let se stal ředitelem Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha při České televizi. S festivalem spolupracuje dodnes jako moderátor veřejně přístupných prezentací premiérových televizních pořadů ze světa i z domova či odborných diskusí za přítomnosti zástupců Evropské vysílací unie a dalších institucí. Poté byl šéfredaktorem Týdeníku Rozhlas, od r. 2002 šéfproducentem uměleckých pořadů a soutěží Českého rozhlasu a od r. 2004 do r. 2010 ředitelem stanice Český rozhlas 2 – Praha. V březnu 2014 jej Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky zvolila v tajném hlasování členem Rady Českého rozhlasu. V květnu téhož roky jej pak členové Rady zvolili, opět v tajném hlasování, místopředsedou a tiskovým mluvčím tohoto kontrolního orgánu média veřejné služby. Od r. 2014 je Jiří Vejvoda členem Poradního sboru ombudsmana Českého olympijského výboru a od r. 2015 členem Rady akademiků Akademie klasické hudby České republiky.

Vyšly mu další autorské publikace, např. výběr z rozhlasových reportáží Svět uprostřed týdne či kniha rozhovorů Život se slepou bohyní, a také překlady z angličtiny jako antologie Toulky světem umění anebo příběh Nelsona Mandely a dalších spoluvězňů na Robben Island, nazvaný Víc než jen hra. V roce 2015 vyšla v nakladatelství Radioservis knížka Jiřího Vejvody o rozhlasech všech kontinentů, nazvaná Co vysílá svět.

Od r. 1995 dosud uvádí významné koncerty, například několik crossover turné s Lucií Bílou, Evou Urbanovou, Karlem Gottem, Petrem Dvorským, Helenou Vondráčkovou a Štefanem Margitou anebo zahajovací a závěrečné večery Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov či MHF Janáčkův máj anebo tzv. aftertalks, diskuse s umělci po koncertě, v rámci MHF Dvořákova Praha. Pro MHF Smetanova Litomyšl spolupřipravil a uváděl r. 2014 komponovaný koncert Na krásném modrém Dunaji. Moderuje též slavnostní události, například k výročí vzniku Československa v Rudolfinu nebo setkání prezidentů Visegrádské čtyřky či udělování Státních cen za literaturu a další umělecké obory. Často své moderování kombinuje s tlumočením především z a do angličtiny. Pro Českou televizi uvádí přímé přenosy i záznamy, např. od r. 1994 nepřetržitě Novoroční koncerty z Vídně.

Rádio Classic FM vysílalo v letech 2011 až 2014 každotýdenní cyklus pořadů pod názvem Planetární předplatné, který J. Vejvoda připravoval a moderoval. Do Týdeníku Rozhlas přispívá od r. 2010 články s mediální tématikou, ale také však rozhovory s hvězdami operního nebe jako Placido Domingo či  José Carreras.

Roku 2011 obhájil na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích rigorózní práci z mediologie na téma Výchovné a vzdělávací funkce veřejnoprávního rozhlasu.

Manželkou Jiřího Vejvody byla v polovině 90. let 20. století operní pěvkyně Dagmar Pecková. Dodnes je rozvedený, ale 5. 2. 2015 se jeho nynější partnerce narodila dcera Ester Vejvodová.


Karel Košárek

je žádaný český klavírista, který vyniká nejen na poli sólovém, ale spolupracuje také s předními orchestry. Absolvent Hudební fakulty AMU v Praze a Southern Methodist University v Dallasu je vítězem Smetanovské klavírní soutěže, Corpus Christi piano competition a laureátem Walter Naumburg Competition v New Yorku. Recitály v uplynulých sezónách v New Yorku, Dallasu, Palm Beach, Calgary, Tel Avivu, Petrohradu a Bangkoku, stejně jako koncertní vystoupení v Evropě a Japonsku dokumentují jeho mezinárodní umělecké aktivity.
Výčet orchestrů, se kterými spolupracoval koncertně nebo v rámci nahrávacích projektů zahrnuje mj. Českou filharmonii, Symfonický orchestr FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Brněnskou filharmonii, PKF-Prague Philharmonia, Pražský komorní orchestr, Nagoya Symphony Orchestra, Sinfonietta Cracovia, Kaipeda Chamber Orchestra. Z mnoha dirigentských osobností jmenujme alespoň Jiřího Bělohlávka,Christophera Hogwooda, Jakuba Hrůšu, Tomáše Netopila, Zdeňka Mácala nebo Kaspara Zehndera. Košárkovy nahrávky ať již sólové, komorní nebo s orchestry vydaly společnosti Supraphon, Hyperion, Etcetera, Naxos,Navona Records nebo Radioservis. V mnoha komorních koncertech byl partnerem zpěváků Magdaleně Kožené, Romanovi Janálovi, Richardu Novákovi, Soni Červené nebo instrumentalistům Pavlovi Šporclovi, Radkovi Baborákovi či Jiřímu Bártovi.

Délka koncertu 90 minut včetně přestávky

Vstupné 250,- Kč

________________________
Děti do 15 let vstup zdarma
Přenosná abonentní vstupenka 800,- Kč
Přenosná abonentní vstupenka seniorská 550,- Kč

Abonentní vstupenky v prodeji od 9. září 2019 v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli.
Volné vstupenky na jednotlivé koncerty v prodeji od 9. září 2019 on-line na www.smetanuvdum.cz, v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli nebo v pokladně Smetanova domu hodinu před koncertem v den konání.

Změna programu vyhrazena