Vracovjáci a Dechový orchestr Smetanova domu - ZÁMECKÁ JÍZDÁRNA

Vracovjáci a Dechový orchestr Smetanova domu - ZÁMECKÁ JÍZDÁRNA

Úterý

21.4.

19:00

Den Datum Čas
Úterý 21.4.2020 19:00

MÍSTO KONÁNÍ - ZÁMECKÁ JÍZDÁRNA NA ZÁMECKÉM NÁVRŠÍ LITOMYŠL

 

Dechový orchestr Smetanova domu v Litomyšli připravil svůj další jarní koncert. Pod taktovkou dirigenta Jiřího Tomáška orchestr zahraje celou škálu skladeb a písní různých žánrů a stylů. Zazní skladby z pokladnice autorů dechového repertoáru a také skladby autorů soudobé koncertní hudby.

Program ve druhé části koncertu bude tentokrát ozdoben spoluúčinkováním velmi známé a populární slovácké dechovky Vracovjáci, kteří již více než 25 let působí radost posluchačům a mohou se pochlubit titulem Vítěz ZLATÁ KŘÍDLOVKA 1998.

Vracovjáci
Kapela vznikla počátkem léta roku 1990. Svou cestu do popředí zájmu posluchačů zahájila počátkem roku 1994, kdy vyšla její první profilová kazeta a CD s názvem Pěkná chvilka. Písní z tohoto nosiče si všimli i pracovníci České televize a rozhlasu, takže s některými písněmi se posluchači mohli seznámit v pravidelných pořadech Klub přátel dechovky, či rozhlasové hitparády stanice Praha. V roce 1995 se kapela zúčastnila celorepublikové soutěže malých dechových orchestrů v interpretaci polky POLKA FEST 95. Po vítězství v oblastním kole zvítězila i v moravském finále, které se konalo tradičně za přítomnosti televizních kamer v Kyjově. Ještě ten samý rok vydala svou druhou profilovou nahrávku nazvanou právě podle vítězné polky V hodovú nedělu. Na úspěších kapely měl v té době velký podíl známý skladatel a dirigent posádkové hudby Brno pplk. Jiří Volf, se kterým kapela dodnes příležitostně spolupracuje.

Ve snaze potvrdit, že ani po 3 letech od vítězství v soutěži Polka Fest se vývoj kapely nezastavil, se Vracovjáci přihlásili do další uznávané soutěže O zlatou křídlovku v Hodoníně. Pod vedením svého bývalého člena Kamila Mezihoráka se Vracovjáci stali vítězem XIII. ročníku soutěže a nositelem titulu Vítěz ZLATÁ KŘÍDLOVKA 1998. Mimo titul vítěze si kapela odnesla i cenu za dramaturgii a cenu za nejlepší pěvecký výkon pro sólisty kapely, manželé Mrákovy.

Poté se Vracovjáci zaměřili více na koncertní činnost a logicky pak přišly další úspěšné nahrávky. V roce 1998 album Pro přátele, kde kromě oblíbených skladeb je i průvodní slovo známého moderátora slováckých kapel a lidového vypravěče Karla Kopřivy. V roce 2000 vydala album nazvané příznačně Vracovjáci 10 let a v roce 2003 album Pod ořechama. Mezitím kapela několikrát vystupovala i v České televizi, účinkovala na všech významnějších festivalech a přehlídkách dechových hudeb nejen v České republice, ale i v zahraničí. Vždy a všude svým projevem dokázala zaujmout posluchače a postupně si vytvořila okruh svých příznivců, kteří na její vystoupení přijíždějí ze vzdáleností mnoha desítek kilometrů. Koncem roku 2005 kapela pokřtila nahrávku složenou výhradně z orchestrálních melodií s názvem

A jedem. A Vracovjáci skutečně jedou. Jedou již více než 25 let, jedou téměř každý víkend za svými posluchači a jedou rádi. V roce 2009 kapela nahrála a vydala své nejnovější CD s názvem Vracove, milý Vracove, v němž se hlásí ke svému městu, kde již více jak 25 let působí.

Vstupné: 130 Kč,-

Vstupenky k dostání prostřednictvím osobní návštěvy Informačního centra Litomyšl, tel.: 461 612 161 nebo v Zámecké jízdárně hodinu před akcí.