HUDBA POMÁHÁ 2019 - Hudba pro Míšu

HUDBA POMÁHÁ 2019 - Hudba pro Míšu

Neděle

15.12.

19:00

Den Datum Čas
Neděle 15.12.2019 19:00

Benefiční festival Hudba pomáhá, který každoročně podporuje handicapované dítě či sourozence z Pardubického kraje, letos pomůže Míšovi Tereskovi z Chrudimi, jenž trpí dětskou mozkovou obrnou v kombinaci s dalšími vývojovými vadami. Výtěžek bude věnován na zakoupení kvalitního vozíku a speciální vany, která pomůže chlapci k soběstačnosti.

Dnes již třináctiletý Míša Tereska se narodil o dva měsíce dříve, než byl plánovaný termín, ačkoliv celé těhotenství probíhalo zdánlivě bez jakýchkoliv komplikací. „Když jsme se pět dní po porodu dozvěděli, že má Míša narušené nervové dráhy a bílou hmotu mozkovou, museli jsme začít žít úplně jiný život. Vtáhlo nás to do kolečka cvičení, rehabilitací a pro Míšu vesměs nepříjemných věcí, což trvá v podstatě dodnes,“ řekl tatínek handicapovaného chlapce Michal Tereska.

Dnes je díky intenzivnímu cvičení v lázních, různým operacím a pravidelnému posilování a protahování Míša na dobré cestě být v dospělosti soběstačný. Je sice upoutaný na invalidní vozík, ale zvládne se s drobnou dopomocí obléknout, umýt a najíst, i když některé úkony, které souvisí s jemnou motorikou, jsou pro něj stále překážkou. Ačkoliv mu však handicap výrazně ztěžuje běžný život, Míša je velký sportovec a se svým postižením se statečně pere. „Nedávno jsem si dokázal zase něco dalšího, protože jsem se sám zvládnul vykoupat. To mě hodně povzbudilo, abych na sobě dál pracoval,“ řekl s úsměvem Míša.

Pro letošní ročník svou účast na benefičním festivalu Hudba pomáhá přislíbil oblíbený český písničkář Pokáč. Velký klubový koncert, po němž bude následovat také after party, proběhne 30. listopadu ve vysokomýtském M-klubu. 

Návštěvníci se mohou samozřejmě těšit také na tradiční sérii vánočních koncertů skupiny Parkoviště pro velbloudy, které se uskuteční v Morašicích, v Poličce, v Litomyšli a ve Vysokém Mýtě. Speciálně pro letošní ročník se organizátoři navíc rozhodli navázat spolupráci s Cimbálovou muzikou Jana Dostála, která hudebníky na pódiu doprovodí během všech vánočních akcí.

Jelikož je o koncerty vždy velký zájem, pořadatelé se letos rozhodli nabídnout návštěvníkům vstupenky v předprodeji na úplně všechny koncerty. To platí tedy i pro dvojkoncert v kostele sv. Petra a Pavla v Morašicích. „V minulých letech se nám bohužel stávalo, že někteří lidé odcházeli z koncertu zklamaní, protože neviděli nebo neslyšeli. Tomu chceme předprodejem předejít a zároveň odbourat nekonečnou frontu, která se před kostelem vždy tvoří. Proto jsme našli způsob, jak si návštěvník může koupit vstupenky online z pohodlí domova a zároveň jsme se domluvili s Obecním úřadem v Morašicích na prodeji lístků v rámci jejich úředních hodin. Nikdo se tak nemusí bát, že by se ke vstupenkám nedostal,“ uvedl jeden z organizátorů festivalu Karel Telecký.

Vstupenky na veškeré koncerty v rámci festivalu Hudba pomáhá je možné zakoupit online na stránkách www.hudbapomaha.cz, a to od 1. listopadu 2019. Dále budou dostupné také v informačních centrech v Litomyšli, ve Vysokém Mýtě a v Poličce.

Hudba pomáhá je benefiční festival, který vznikl v roce 2007. Za dvanáct let fungování se podařilo předat již 2 680 146 korun, které podpořeným dětem umožnily zakoupit různé kompenzační pomůcky či léčebné pobyty v lázních. Podpořeno bylo zatím 15 handicapovaných dětí a organizace Berenika. Na festivalu vystoupilo již 62 kapel a hudebníků, mezi kterými byly například skupiny Chinaski, Mydy Rabycad, Vypsaná fiXa, -123minut, Čankišou nebo Skyline. Nejen díky zajímavému hudebnímu a doprovodnému programu si na festival našlo cestu již více než 10 682 návštěvníků.


Benefiční festival pořádá tým dobrovolníků Hudba pomáhá a Vysokomýtská kulturní, o. p. s. 

Pořadatel veřejné sbírky: Up z.s.; oznámeno Krajskému úřadu Pardubického kraje; účel sbírky: Podpora handicapovaných dětí a organizací pomáhajících handicapovaným v Pardubickém kraji - financování sociálních služeb, zdravotnických zařízení a pomůcek zajišťujících komprehenzivní rehabilitaci a zintenzivnění aktivního života lidí s postižením ve společnosti.