Děvčátko Momo a ukradený čas

Děvčátko Momo a ukradený čas

Pondělí

20.12.

10:00

Představení o děvčátku Momo je inspirováno stejnojmennou knihou Michaela Endeho. Jedná se o hudebně dramatickou koláž, která zahrnuje mluvené slovo, zpěv, pohyb, instrumentální hudbu, originální scénografii, zvukové a světelné efekty.

Pět zpěváků vypráví a postupně rozehrává poetický příběh. A protože jde z velké části o hudební a pohybové divadlo, jsou jednotlivé situace rozehrány v písních, které byly vybrány tak, aby co nejlépe vystihly stěžejní dějové momenty. Téměř všechny písně uvádíme ve vlastním aranžmá, některé skladby jsou zcela autorské a zároveň díky všestrannému nadání interpretů jsou vedle vokálního pětihlasu využívány také různé hudební nástroje.

Rovněž výtvarný koncept přináší nejedno překvapení. Na scéně ožívají staré kufry, do kterých jsou vytvořeny jakési malé světy charakterizující jednotlivé postavy příběhu.
Z kufru tak před očima diváků vzniká například domeček, kuchyň, divadelní šatna a další.

Kontrast k těmto milým objektům a jejich sympatickým majitelům přináší tak zvaní “Šedí muži”. Jejich dramaturgická linie je vedena záměrně zcela odlišně: místo barev univerzální šedá, místo živé hudby civilizační zvuky, hluky a ruchy. Dále obličejové masky, plastové krabice, igelitové fólie, studené neosobní světlo.

A právě tento kontrast přináší drama a napětí. Vzniká tím také prostor pro fantazii a spolupráci dětského diváka, který během jedné hodiny prožije radost, humor, zklamání  i dobrodružství, nahlédne do tajemného místa, kde vzniká čas všech lidí, setká se s kouzelnou želvou Kasiopejou a pomůže hlavní hrdince zvítězit nad nebezpečím Zlodějů času.

Ačkoliv od doby, kdy byla kniha napsána, uplynulo víc než 40 let, stává se příběh o Děvčátku Momo stále aktuálnější a přináší při nejmenším zamyšlení nad tím, v jakém světě a čase se nacházíme.

Inscenace je určena především pro žáky II. stupně základních a studenty středních škol, je proto režijně vedena velmi živě a hravě, přesto se ale lehce dotýká tématu civilizace, ekologie a vztahů mezi lidmi.

Poselstvím zůstává především myšlenka, jak vzácným bohatstvím člověka je dobře prožitý čas a jak důležité je přátelství.

A přeloženo do hudebního slovníku - jaké kouzlo v sobě skrývá ticho a jak krásné je společně si zpívat nebo něco společně vytvářet.


Účinkuje Český vokální kvintet:
Jana Vondrů
Aneta Bendová Podracká
Martin Javorský
Tomáš Krejčí
Ondřej Musil

Scénář: Michal Sopuch, Jan Cimr, Magdalena Švecová
Hudba, úprava písní: Martin Javorský, Tomáš Krejčí
Režie: Magdalena Švecová
Výprava: Ha Thanh Špetlíková
Realizace scénografických objektů: Aleš Till
Zvukové koláže: Ondřej Musil, Martin Javorský
Zvuk: Iva Podzimková

 

 

 

 

 

 

 

 

Délka představení 70 minut
Pro studenty středních škol, II. stupeň ZŠ / pro děti od 9 let
Vstupné 80,- Kč / žák

 

Vstupenky na jednotlivá představení je třeba dopředu rezervovat prostřednictvím formuláře, viz níže..
Pro přihlášení svých žáků, prosím, vyplňte formulář... ZDE

 

Vstupenky pro veřejnost lze zakoupit v pokladně Smetanova domu hodinu před představením v den konání.
Rezervace vstupenek školských zařízení má přednost před veřejností.

 

V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat na tel. čísle +420 603 723 816, +420 461 613 239