585. LHV Jak se hladí duše aneb Vánoce s poezií

585. LHV Jak se hladí duše aneb Vánoce s poezií

Čtvrtek

15.12.

19:00

Den Datum Čas
Čtvrtek 15.12.2022 19:00

Slavení Vánoc od nejstarších dob až do současnosti s hudebními ukázkami nejen klasického repertoáru s vánoční tematikou, ale též starých vánočních písní chodských i moravských.

Na programu:
J. J. Ryba – Rozmilý slavíčku
Adam Michna z Otradovic – Chtíc aby spal
W. A. Mozart – Pro Tvoji krásnou ručku (text: František Novotný)
Anonym – Kyrie eleison, Gloria 
F. X. Gruber – Tichá noc
Anonym – Hra s jesličkami
Dyj sem dívče – chodská lidová
Panenka Maria – moravská lidová
Co to ten slavíček – moravská lidová
J. F. Wade – Adeste Fidéles

 

Účinkují:
František Novotný - mluvené slovo
Miloš Černý - housle, zpěv
Eva Šašinková - kontrabas, zpěv
Michal Horsák - cimbál

PhDr. František Novotný
je český rozhlasový redaktor, scenárista, publicista, moderátor, básník, písňový textař a odborník na krizovou komunikaci.
Absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a Fakultu žurnalistiky v Praze. Přes 30 let pracoval v Československém rozhlasu, nyní v Českém rozhlasu, kde připravoval hudební pořady 3 x 60 a to stereo, Textempore nebo Šansony, songy a písničky (s herečkou Janou Hlaváčovou). Po Sametové revoluci působil jako vedoucí Redakce vysílání pro zahraniční krajany. ČRo Dvojka vysílala několik let  jeho společný pořad s Luďkem Munzarem Okouzlení slovem. Na Dvojce František Novotný vysílá také pravidelně moderuje nedělní Dobré ráno, Česko!.
Dlouhodobě spolupracoval se skupinou Spirituál kvintet, především jako textař, ale i jako hudební režisér jejích koncertů. Je znám jako originální básník, jenž napíše během 10 minut na tři náhodně zvolená slova krátkou báseň jako oblíbené zpestření pro zábavu posluchačů koncertů skupiny, což bylo zaznamenáno i na gramofonových deskách. Písňové texty tvoří i pro další interprety. V posledních letech se věnuje veršům pro děti, básně píše k obrázkům Karla Franty.
S Pražským smyčcovým duem navázal spolupráci v roce 2017. O velkém ohlasu společných pořadů hovoří nejen řada koncertů, ale též nové pořady, které si publikum v letošním roce vyžádalo.

MgA. Eva Šašinková, Ph.D.
v roce 1993 absolvovala obor kontrabas na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži a v roce 1997 na Akademii múzických umění v Praze. V roce 2022 úspěšně ukončila doktorské studium na PedF UK v Praze – obor Hudební teorie a pedagogika.
Je vítězkou Mezinárodní kontrabasové soutěže v Debrecenu 1989, IX. ročníku Mezinárodní soutěže F. Gregory v Kroměříži 1992 a Soutěžní přehlídky konzervatoří v Teplicích 1993. Získala ocenění v  mezinárodních soutěžích: 1. International Double Bass Competition ISB -Mittenwald 1991, Secondo Concorso Internazionale per Contrabbasso Giovanni Bottesini – Parma 1992, Concours International d´Interprétation Classique Bass 94 - Avignon 1994. Kromě dalších ocenění na tuzemských soutěžích jí byla v roce 1992 udělena „Prémie Českého hudebního fondu“ za vynikající výkony v mezinárodních soutěžích a v roce 1996 obdržela od nadace Nadání Marie a Zdeňky Hlávkových „Cenu Josefa Hlávky“. V roce 2020 a 2021 byl s úspěchem přijat její výzkumný projekt GAUK, jehož výstupem je kniha Významní pedagogové české kontrabasové školy současnosti. Kniha byla v roce 2022 přijata vydavatelstvím Karolinum k publikování.
V současné době se věnuje umělecké, pedagogické a publikační činnosti. Své zkušenosti uplatňuje také ve vydavatelství hudebních publikací a při produkční činnosti v oblasti interpretačního umění.

 

Vstupné 200,- Kč

Děti do 15 let vstup zdarma
Přenosná abonentní vstupenka 900,- Kč
Přenosná abonentní vstupenka seniorská 650,- Kč

Abonentky na jednotlivé koncerty v prodeji od 5. září 2022 v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli (tel. 461 612 161).
Volné vstupenky na jednotlivé koncerty v prodeji od 5. září 2022 v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli nebo v pokladně Smetanova domu hodinu před koncertem v den konání.