586. LHV - Orbis Trio

586. LHV - Orbis Trio

Středa

22.2.

19:00

Den Datum Čas
Středa 22.2.2023 19:00

Orbis trio se v současnosti řadí mezi nejúspěšnější komorní soubory nejen v České republice, ale i v evropském měřítku. Během roku 2009 se stalo laureátem čtyř mezinárodních soutěží a v roce 2010 bylo odbornou porotou zvoleno nositelem prestižní "Ceny Českého spolku pro komorní hudbu".

Na programu:
P. I. Čajkovskij - Klavírní trio a moll, op. 50
1. věta - Pezzo elegiaco. Moderato assai. Allegro giusto
2. věta - Tema con variazioni. Andante con moto
Variazione finale e coda. Allegro risoluto e con fuoco. Andante con moto

přestávka

J. Brahms - Klavírní kvartet č. 3 c moll, op. 60
1. věta - Allegro non troppo
2. věta - Scherzo. Allegro
3. věta - Andante
4. věta - Finale. Allegro comodo

 

Účinkují:
Petra Brabcová - housle
Petr Malíšek - violoncello
Stanislav Gallin - klavír
Jiří Pinkas j.h. - viola (Bennewitzovo kvarteto)

 

Orbis trio
bylo založeno v roce 2008. Všichni jeho členové jsou laureáty mezinárodních soutěží a mají za sebou řadu zkušeností jak sólistických, tak i jako komorní hráči.
Orbis trio se brzy zařadilo mezi nejúspěšnější komorní soubory nejen v České republice, ale i v evropském měřítku, když se během roku 2009 stalo laureátem čtyř mezinárodních soutěží a v roce 2010 bylo odbornou porotou zvoleno nositelem prestižní "Ceny Českého spolku pro komorní hudbu".
V roce 2009 Orbis trio zvítězilo v soutěži „Premio Anguissola Scotti“ ve Val Tidone (Itálie) a v soutěži „5. International Johannes Brahms Chamber Music Competition“ v Gdaňsku (Polsko). Dalším velkým úspěchem Orbis tria bylo skvělé umístění v jedné z nejprestižnějších světových soutěží současnosti, „International Chamber Music Competition“ v německém Hamburku. Získalo zde v široké konkurenci 3. cenu a stalo se tak nejlepším evropským klavírním triem soutěže. Podobného výsledku (3.cena, nejlepší klavírní trio) dosáhlo Orbis trio v soutěži „Gianni Bergamo Classic Music Award“ ve švýcarském Luganu.
Orbis trio je také laureátem Soutěže Bohuslava Martinů 2010. Na této soutěži získalo i cenu za interpretaci díla B. Martinů a Cenu Pražského jara.
Velkou inspirací byly pro Orbis trio soukromé lekce u mistra Josefa Suka. Své zkušenosti prohloubilo Orbis trio konzultacemi u dalších vynikajících umělců, jakými jsou Ivan Klánský (Guarneri trio), Václav Bernášek (Kociánovo kvarteto), Daniel Veis (Pražské trio) či Ivan Moravec.
Dnes Orbis trio pravidelně koncertuje v mnoha evropských zemích (Velká Británie, Německo,Švýcarsko, Belgie, Itálie, Slovensko). V roce 2016 podniklo Orbis trio úspěšné turné po Japonsku, v roce 2020 jej Japonsko přivítá podruhé. Je pravidelně zváno na významné mezinárodní festivaly (Pražské jaro, Mecklenburg-Vorpommern Festspiele, Festspiele Europäische Festwoche, Festival EuroArt Praha, Smetanovské dny, Chopinův festival, Val Tidone Festival, Sukův hudební Štiřín, Janáčkovy Hukvaldy aj.), a také k vystoupením v komorních cyklech nejvýznamějších českých orchestrů - České Filharmonie, FOK a PKF Prague Philharmonia. V sezóně 2014/15 bylo Orbis trio rezidenčním souborem Kettlesyard chamber music series v britské Cambridge.
Pro Český rozhlas nahrálo Orbis trio řadu skladeb, především pak komplet klavírních trií A.Dvořáka a F.Škroupa. Pro Norddeutsche Rundfunk nahrálo Orbis trio skladby J.Haydna, A. Dvořáka a F. Mendelssohna-Bartholdyho. Label Artesmon vydal CD Orbis tria s nahrávkami A.Dvořáka a A. Babadjaniana.

 

Vstupné 250,- Kč

Děti do 15 let vstup zdarma
Přenosná abonentní vstupenka 900,- Kč
Přenosná abonentní vstupenka seniorská 650,- Kč

Abonentky na jednotlivé koncerty v prodeji od 5. září 2022 v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli (tel. 461 612 161).
Volné vstupenky na jednotlivé koncerty v prodeji od 5. září 2022 v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli nebo v pokladně Smetanova domu hodinu před koncertem v den konání.