587. LHV - Romance ve francouzském impresionismu

587. LHV - Romance ve francouzském impresionismu

Čtvrtek

23.3.

19:00

Den Datum Čas
Čtvrtek 23.3.2023 19:00

Na koncertě zazní stěžejní díla pro housle a klavír z období francouzského romantismu a impresionismu. Jejich interpretace se ujmou houslista Milan Al-Ashhab a klavírista Adam Skoumal, kteří se na tento program dlouhodobě zaměřují a představili jej mimo jiné na recitále v Berlínské filharmonii.

Na programu:
César Franck: Sonáta A dur pro housle a klavír
Claude Debussy: Clair de lune z Bergamské suity v úpravě pro klavír a housle
Claude Debussy: Sonáta pro housle a klavír
Maurice Ravel: Sonáta pro housle a klavír in G
Maurice Ravel: Le Tzigane

Účinkují:
Milan Al-Ashhab - housle
Adam Skoumal - klavír

 

Milan Al-Ashhab
absolvoval hru na housle na Konzervatoři v Teplicích (ve třídě prof. Květoslavy Hasilové) a pražské Akademii múzických umění (třída Prof Ivana Štrause). Od roku 2019 pokračuje ve studiích (pod vedením Prof. Petera Schuhmayera) na vídeňské Univesität für Musik und Darstellende Kunst.
Milan Al-Ashhab zvítězil na prestižní Mezinárodní houslové soutěži Fritze Kreislera ve Vídni (2018), dále je vítězem soutěže New York Concert Artists and Associates Worldwide Debut Audition (New York, 2018) a laureátem Čajkovského soutěže v Moskvě (2019). První místa obdržel i na Mezinárodní houslové soutěži Georga Philippa Telemanna v Poznani (2007) a Mezinárodní houslové soutěži Jaroslava Kociana v  Ústí nad Orlicí (2006). Je držitelem ceny Classic Prague Awards 2018 (kategorie talent roku), ocenění Osobnost Ústeckého kraje za rok 2018 v oblasti kultury, Ceny Bauše Ruysové, Ceny Josefa Hlávky atd.
Vystupoval za doprovodu mnoha českých i zahraničních orchestrů (ORF Radio-Symphonieorchester Wien, Česká filharmonie, Moskevský symfonický orchestr, Hofer Symphoniker, L'armonia terrena atd.) a pravidelně účinkuje na celovečerních koncertech s předním českým klavíristou a skladatelem Adamem Skoumalem (spolu se představili na recitálech v Berlínské filharmonii, v Merkin Hall v New Yorku, ve vídeňském Musikvereinu atd.).
Rovněž se zúčastnil mistrovských kurzů u slavných osobností, jakými jsou např. Pinchas Zukerman, Gábor Takács-Nagy, Hagai Shaham, Shlomo Mintz nebo Ida Haendelová.
Milan Al-Ashhab hraje na nástroj legendárního houslaře Nicoly Amatiho (Cremona, 1662), který mu zapůjčila švýcarská organizace Maggini-Stiftung.

 

Vstupné 250,- Kč

Děti do 15 let vstup zdarma
Přenosná abonentní vstupenka 900,- Kč
Přenosná abonentní vstupenka seniorská 650,- Kč

Abonentky na jednotlivé koncerty v prodeji od
5. září 2022 v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli (tel. 461 612 161).
Volné vstupenky na jednotlivé koncerty v prodeji od 5. září 2022 v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli nebo v pokladně Smetanova domu hodinu před koncertem v den konání.