596. LHV / Česká píseň

596. LHV / Česká píseň

Úterý

14.5.

19:00

Den Datum Čas
Úterý 14.5.2024 19:00

Koncert je věnován oslavám Roku české hudby. Litomyšlský symfonický orchestr zahraje výběr vokálních i orchestrálních skladeb českých hudebních skladatelů Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Davida Lukáše.

Litomyšlský symfonický orchestr

Litomyšlský symfonický orchestr je hudební těleso s více než 100 letou tradicí, které se věnuje interpretaci nejen vážné hudby a pod svými křídly sjednocuje amatérské i profesionální hudebníky všech věkových skupin, působící napříč obory lidské činnosti. Možná je to právě nadšená energie amatérských muzikantů, která provedení i velmi náročných kusů klasické hudby dodá nadstavbu oné lásky k hudbě. Již mnohokrát tento orchestr dokázal, že i v prostředí skvělých českých profesionálních hudebních těles má tento neprofesionální orchestr své místo.

Některé dechové nástroje jsou v regionu nedostupné, proto orchestr navázal spolupráci s profesionálními instrumentalisty z brněnských i jiných profesionálních těles, kteří na všechny koncerty přijíždějí do Litomyšle. Orchestr nepracuje pouze v podobě symfonického tělesa, potřeby různých vystoupení hraje i jako orchestr smyčcový, a jeho repertoár je velice rozsáhlý od hudby barokní přes symfonickou klasickou a romantickou, komorní i populární hudbu.
Jak z názvu vyplývá, jsme orchestr historicky spojený s Litomyšlí, hudebníci se však na jeho zkoušky sjíždějí z širokého okolí. Velmi silnou a nepostradatelnou základnu tvoří rovněž muzikanti s Vysokého Mýta. Litomyšlský symfonický orchestr v současnosti již po několik sezón vede dirigent a skladatel, David Lukáš, osobnost ve světě české hudby již trvale zapsaná.

Svoji popularitu orchestr umocňuje spoluprací s vynikajícími umělci jako je V. Neumann, Due Boemi di Praga, L. Malý, R. Rokl, M. Zelenka, I. Ženatý, L. Čepický, Wihanovo kvarteto, M. Vacek a J. Řezníček, E. Godovská, či V. Bláha.

Účinkují:
Lucie Kratochvílová - soprán
Leoš Krejčí  - baryton

Litomyšlský symfonický orchestr
David Lukáš - dirigent

 

Vstupné 190,- Kč

Děti do 15 let vstup zdarma,
studenti sleva 50%
Přenosná abonentní vstupenka 950,- Kč
Přenosná abonentní vstupenka seniorská 700,- Kč

Abonentky na jednotlivé koncerty v prodeji od
4. září 2023 v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli (tel. 461 612 161).
Volné vstupenky na jednotlivé koncerty v prodeji od 4. září 2023 on-line na www.smetanuvdum.cz, v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli nebo v pokladně Smetanova domu hodinu před koncertem v den konání.