595. LHV / Recitál pro violoncello a klavír

595. LHV / Recitál pro violoncello a klavír

Úterý

16.4.

19:00

Den Datum Čas
Úterý 16.4.2024 19:00

Recitálovým programem složeným výhradně z českých autorů oslavíme kulaté výročí českých hudebních velikánů, jakými bezpochyby jsou Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bedřich Smetana nebo Bohuslav Martinů. Nejen symfonická díla či opery ale i perly komorní hudby jako skladby pro violoncello a klavír si svoji pozornost zaslouží.

Violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová se společně etablovali během posledních deseti let na domácí i zahraniční scéně jako duo dvou mimořádných hudebních individualit spojující hudební spontánnost se snahou o autentickou interpretaci skladatelova zápisu.

Jiří Bárta
patří ke špičce evropských violoncellistů, spolupracoval s předními symfonickými tělesy jako jsou London Symphony Orchestra, Berliner Symphoniker, Česká a Slovenská Filharmonie s dirigenty jako jsou Charles Dutoit, Gianiandrea Noseda, Maxim Shostakovich, Jiri Belohlávek a komorními kolegy jako jsou Dmitrij Sitkovetsky, Josef Suk, Antoine Tamestit, Quator Ebene, Vadim Repin, Konstantin Lifshitz ad. Komplet Bachových violoncellových suit natočil v průběhu let dvakrát, na kontě má nahrávky pro labely Supraphon, Hyperion, Arte Channel či se zpěvačkou Magdalenou Koženou album “Songs” pro Deutsche Gramophone. Bártovu disku s Kodályho sólovou sonátou udělil londýnský časopis The Gramophone “Editor’s Choice” Je uměleckým ředitelem mezinárodního festivalu komorní hudby v Kutné hoře (CZ).

Terezie Fialová
vystudovala hru na klavír /HAMU Praha a Hochschule für Musik und Theater Hamburg/, v mládi se věnovala i houslím. Je vyhledávanou sólistkou a komorní hráčkou. Je laureátkou soutěží v Itálii, Holandsku, Rusku a Švýcarsku. Zúčastnila se mistrovských kurzů pod vedením Menahema Presslera, Josepha Kalichsteina či Ferenze Radosze na Verbier Festival Academy a koncertovala v prestižní řadě pařížského Louveru, v Laeszhalle Hamburk či v Kennedyho centru ve Washingtonu. Jako členka klavírního tria Eben trio /R. Patočka - J. Bárta - T. Fialová/  natočila několik ceněných CD.  Premiérovali díla (nejen) soudobých autorů např. Benta Sōrensena, Eda Nesbita, Petra Ebena či Martina Smolky.  Terezie a Jiří společně zahráli v mnoha významých koncertních sálech v Praze, Českém Krumlově, Kutné Hoře, Košicích, Mnichově, Hamburku, Paříži, Istanbulu, Ankaře, Madridu, Jeruzalémě,  Bilbau, Newportu, Pekingu, Šanghaji či Soulu. V roce 2021 vydali úspěšné a kritikou ceněné  2CD kompletních Beethovenových Sonát pro violoncello a klavír u firmy Animal Music.

 

Účinkují:
Jiří Bárta – violoncello
Terezie Fialová – klavír
 

Vstupné 250,- Kč

Děti do 15 let vstup zdarma, studenti sleva 50%
Přenosná abonentní vstupenka 950,- Kč
Přenosná abonentní vstupenka seniorská 700,- Kč

Abonentky na jednotlivé koncerty v prodeji od
4. září 2023 v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli (tel. 461 612 161).
Volné vstupenky na jednotlivé koncerty v prodeji od 4. září 2023 on-line na www.smetanuvdum.cz, v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli nebo v pokladně Smetanova domu hodinu před koncertem v den konání.