Dobytí severního pólu

Dobytí severního pólu

Pátek

5.4.

19:00

Den Datum Čas
Pátek 5.4.2024 19:00

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Autor: Jára Cimrman, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák
Režie: Ladislav Smoljak
Hrají: Genadij Rumlena - náčelník, Zdeněk Svěrák - pomocný učitel, Petr Brukner nebo Petr Reidinger - lékárník,
Marek Šimon - Varel Frištejnský, Robert Bárta - americký Čech. V úvodním semináři dále hrají Zdeněk Škrdlant a Michal Weigel.

 

V pražské restauraci "Pod Vyšehradem", kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz "Češi na severním pólu". Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě.

Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život.

Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru "Přetržené dítě", která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška.

Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru "kompaktní a čirou jako střechýl" (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět - bohužel pozdě - dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary.

Délka představení: 100 minut včetně přestávky

 

 

Vstupné 630 Kč / 590 Kč / 550 Kč

Vstupenky k dostání on-line na www.smetanuvdum.cz, prostřednictvím osobní návštěvy Informačního centra Litomyšl, tel.: 461 612 161 nebo v pokladně Smetanova domu hodinu před akcí.

Podmínky rezervace a prodeje vstupenek