603. LHV / Virtuózní varhany a něžný hoboj
Čtvrtek
10.4.
19:00
Koncert se koná v kostele Povýšení sv. Kříže
Program plný emocí složený ze skladeb světových i domácích autorů nabídne posluchačům širokou škálu nálad i stylovou pestrost skladeb. Špičková interpretka varhanní a cembalové literatury Jiřina Dvořáková Marešová nám spolu s hobojistou Janem Adamusem předvedou svoji virtuozitu jak v barokní tak v romantické hudbě.
Účinkují:
Jiřina Marešová - varhany, varhanní pozitiv
Jan Adamus – hoboj, anglický roh
Na programu:
G. Ph. Telemann, Arcangelo Corelli, Johannes Brahms, Camille Saint.Saens, Antonín Dvořák a další
Jiřina Marešová
Mezi nejzajímavějšími českými hudebními osobnostmi Jiřina Marešová zaujme mimo jiné šíří svých aktivit. Mezi nejlepší varhaníky se etablovala na poli staré i soudobé hudby, ale snad ještě výrazněji ve volné improvizaci, která je v současnosti těžištěm její tvorby. Je vyhledávanou komorní hráčkou a o své zkušenosti se dělí v rámci pedagogické práce.
Varhany vystudovala na Pražské konzervatoři u prof. Josefa Popelky a na HAMU v Praze u doc. Jaroslava Tůmy. Za uvedení do světa improvizace vděčí prof. Jaroslavu Vodrážkovi. Ve studiu pokračovala na Hochschule für Musik und Theater Hamburg ve třídě prof. Wolfganga Zerera, v rámci doktorandského studia na pražské HAMU a na mnoha mistrovských kurzech (Německo, Francie, Rakousko, Polsko) zaměřených na stylovou interpretaci staré hudby a improvizaci. V současnosti působí pedagogicky na HAMU a na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, podílí se na edukačních programech České filharmonie.
Účast ve finále Mezinárodní soutěže ve varhanní improvizaci v rakouském Schläglu (2004) a v semifinále soutěže Pražské jaro (2006) stvrdily její výjimečnost. Koncertovala na významných hudebních festivalech (Smetanova Litomyšl, Teatrum Kuks, Prague Music Performance, Festival barokních umění Český Krumlov, Český varhanní festival, Orlicko-kladský varhanní festival, Varhany znějící apod.). Spolupracuje s vynikajícími sólisty (Simona Šaturová, Jana Semerádová, Jan Adamus, Pavel Šporcl ad.), s významnými orchestry (Česká filharmonie, SOČR) a soubory (Collegium Marianum, Musica Florea, Hof-Musici, Praga Camerata, Ensemble Lucis ad.). Pro premiérové provedení nastudovala řadu děl současných českých skladatelů (I. Kurz, L. Matoušek, Z. Zahradník, I. Acher ad. Podílí se na uměleckých projektech s divadelními soubory (např. v pražském Národním divadle, Švandově divadle ad.), tanečníky (+420 people, historické tance) a výtvarníky.
V rámci projektu Historické varhany Čech a Moravy nahrává pro Český rozhlas, natočila přes desítku CD se sólovou, komorní i autorskou hudbou.
Jan Adamus
patří k významným osobnostem současné klasické hudby. Jeho činnost směřuje od hry na hoboj, přes dirigování až k hudební vědě. V roce 1977 zazářil v soutěži Pražského jara, kde obdržel první cenu ve hře na hoboj. Prvenství v této soutěži mu otevřelo cestu na významná evropská i světová pódia. Koncertoval např. v Salzburgu (Festspielhaus), v Mnichově (Am Gasteig), v Norimberku (Meistersingerhalle), ve Španělsku, na Kubě, ve Spojených arabských Emirátech atd. Spolupracoval s významnými umělci např. s Josefem Sukem, Jiřím Bělohlávkem, Pavlem Šporclem a dalšími. S Josefem Sukem natočil vůbec první CD v tehdejším Československu. Je prvním hobojistou, který u nás začal využívat techniku tzv. „věčného dechu“, která umožňuje současně se nadechnout i vydechnout. To umožňuje hrát dlouhé pasáže a to bez přerušení. Zajímavostí je, že natočil znělku k „Nemocnici na kraji města“
Vstupné 250,- Kč
Děti do 15 let vstup zdarma, studenti sleva 50%
Přenosná abonentní vstupenka 960,- Kč
Přenosná abonentní vstupenka seniorská 710,- Kč
Abonentky budou v prodeji od 16. září 2024 v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli (tel. 461 612 161).
Volné vstupenky na jednotlivé koncerty v prodeji od 16. září 2024 on-line na www.smetanuvdum.cz, v Informačním centru na Smetanově náměstí v Litomyšli nebo v pokladně Smetanova domu hodinu před koncertem v den konání.