Nabídku programů pro základní a mateřské školy naleznete níže.

 

 

NABÍDKA PROGRAMŮ PRO STŘEDNÍ ŠKOLY
II. POLOLETÍ ŠKOLNÍHO ROKU 2018 / 2019
Smetanův dům Litomyšl – Komenského náměstí 402, 570 01 Litomyšl
tel. 461 613 239, soucek@smetanuvdum.litomysl.cz


 

 

pondělí 15. dubna
ČERNÉ DIVADLO - PHANTOM                                                   
Černé divadlo Hilt Praha


Scénář a režie: Theodor  Hoidekr
dalších. V souboru HILT hrají např.: Kisa Pivodová - známa nejen jako TV moderátorka a tanečnice, Štěpánka Pencová -řídí HILT s Theodorem, hrála v mnoha filmech v ČR i v zahraničí nebo se objevila na jevištích činohry i opery (aktuálně muzikál The Addams Family Karlín)

 

Jediné české divadlo nominované a ověnčené na World Theatre Olympics 2018 dvěma oceněními mezi soubory z celého světa. Černé divadlo Hilt oslavilo deset let existence a vydalo se na turné HISTORY, které je spojeno s přispěním nadaci SOS dětské vesničky.

Zábavná show černého divadla je výběrem nejlepších 15 scén z historie souboru od roku 2007, show je nově doplněna projekcemi na stropě divadla.   

Tato show je velmi neradiční. Nejde o klasické představení, ale o kompilaci nejlepších scén černého divadla HILT. Vše je pojato hlavně s humorem a nadsázkou, takže neočekávejte klasickou inscenaci, ale zábavu bez přemýšlení. Jen vnímejte efekty a tanec.

Z České republiky je Phantom jediným představením, které bylo nominováno a zúčastní se World Theatre Olympics 2018.

Tajemná postava s maskou zvaná „FANTOM“ poprvé diváky okouzlila v roce 1916 v hororovém filmovém zpracování, které se nedochovalo. Po různých jevištních i filmových verzích přichází ve formě černého divadla. Zářivá maska vám otevře dveře do 15 tanečně pantomimických obrazů. Náš Phantom se ujme chlapce a dívky, kteří podlehli stereotypu života a přijme je na malou návštěvu ve světě černého divadla, která jim přinese společný zážitek.

Žánr černého divadla sbírá světové úspěchy již od roku 1955 a jeho základnou se stala Česká republika. Vizuální efekty, vznášející se postavy a kouzlo barev v nekonečném prostoru absolutní tmy je dechberoucím divadelním zážitkem. Autor představení, Theodor Hoidekr, již zrežíroval několik show černého divadla a spolupracoval mimo jiné s největší filmovou star Bollywoodu Abhishekem Bachchanem na galavečeru v New Delhi.

 

Délka představení 60 minut.
Pro studenty středních škol, II. stupeň ZŠ
Cena 70,- Kč / žák, student

Více informací na: https://www.hilt-theatre.cz/cz/


 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

NABÍDKA PROGRAMŮ PRO ZÁKLADNÍ ŠKOLY
II. POLOLETÍ ŠKOLNÍHO ROKU 2018 / 2019
Smetanův dům Litomyšl – Komenského náměstí 402, 570 01 Litomyšl
tel. 461 613 239, soucek@smetanuvdum.litomysl.cz

 

úterý 9. dubna
PUTOVÁNÍ DEŠŤOVÉ KAPKY
Divadlo KAPSA Andělská Hora

Činoherní výpravný dobrodružný muzikál, který je vhodný jako environmentální inscenace ke školní výuce  o koloběhu vody v přírodě. Děti se v pohádce společně s malým Vlastíkem vydají z louky za ztracenou kapkou, aby jí pomohli vrátit se zpět. Za pomoci kouzelného hrnce budou muset překonávat několik nástrah a úskalí. Setkají se s Polární září, Sluníčkem, ale také zažijí mořskou bouři a nakonec se zdárně i s kapkou vrátí zpět na louku.

V současné době má tato inscenace na kontě vice než 300 repríz a několik ocenění:

- cena za nejlepší inscenaci pro děti Bystřice 2008
- cena za nejlepší herecký výkon Miniteatro 2009 - Šárka Klečková
- cena za herecký výkon Junior 2009 -Vlastimil Fischer
- cena za nejlepší muzikál pro děti - Miniteatro 2009
- cena pro  mladý talent Miniteatro Havířov 2009 -Nikola Filipová
- cena Kraje Vysočina za nejlepší muzikál pro děti za rok 2009


Délka představení: 60 minut.
Představení je určeno dětem od 4 do 12 let.
Vstupné 40,- Kč / žák
Více informací: http://www.divadlokapsa.cz/

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

pondělí 20. května
POHÁDKA ZE STARÉ KNIHY
Divadlo Matěje Kopeckého Praha                                                        ZRUŠENO


Příběh staré vyhozené knihy, jejíž pohádkové postavy se ocitnou ve velkém nebezpečí. Chystá se na ně zlá krysa. Král svolá všechny obyvatele knihy a hledají hrdinu, který by se nebál kryse postavit. Kdo je strašpytel a kdo hrdina dětem poutavou formou zahrají, zazpívají a zatančí manželé Kopečtí a jejich loutky. Nakonec se hrdina najde a jako vždy vše v pohádce dobře dopadne.
Půvabnou formou vyjadřuje hra myšlenku, že i ti nejmenší mohou být velmi odvážní a že v knihách je možné objevit celý svět a přátelství.

Ocenění za režii a za výpravu na festivalu malých profesionálních divadel pro děti v Havířově 2013.

O výtvarnou stránku pohádky se postaral Jakub Kopecký, scénograf, který byl roku 2008 za svou práci nominován na prestižní Cenu Alfreda Radoka. Jeho práci můžete vidět v soušasntnosti i na prknech Národního a Stavovského divadla (Krabat / Čarodějův učeň, Human Locomotion, Don Giovanni).

Délka představení: 50 minut bez přestávky
Pro žáky mateřských škol a nižší ročníky ZŠ, vhodné pro děti od 3 let
Cena 40,- Kč / žák
Více informací na: https://www.divadlomk.cz/pohadka-ze-stare-skoly

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

úterý 28. května
DÁŠENKA ČILI ŽIVOT ŠTĚNĚTE                                            ZRUŠENO
Divadlo Scéna Zlín

 

Když se to narodilo, bylo jenom takové bílé nic, do hrsti se to vešlo; ale anžto to mělo pár černých ušisek a vzadu ocásek, uznali jsme, že je to psisko, a protože jsme si přáli psí holčičku, dali jsme jí jméno Dášenka.

Jeden z nejoblíbenějších dětských příběhů od Karla Čapka nyní na jevišti.

Autor: Karel Čapek
Režie: Konrád Popel

hrají:
Dášenka – Hana Mrázková
Karel Čapek aj. - Radek Novotný / Václav Vítek
Hlas přírody aj. - Radim Bánovský / Dalibor Dufek
 

Pro první stupeň ZŠ.
Délka 50 minut.
Vstupné 40,- Kč / žák
Více informací na http://www.divadloscena.cz/hrajeme/item/256-d%C3%A1%C5%A1enka-%C4%8Dili-%C5%BEivot-%C5%A1t%C4%9Bn%C4%9Bte

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

čtvrtek 6. června
O KŘIŠŤÁLOVÉM SRDCI                                                ZRUŠENO
CziDivadlo


režie a výprava: Samiha Maleh
hrají: Pavla Drtinová, Hana Czivišová a hlas Otakara Brouska

Příběh dvou sester a spravedlivého Lesního mužíčka. Uvidíte, jak snadno může dobro podlehnout zlu, jak chamtivost vítězí nad skromností a pokorou a jak může zloba ničit lásku.

Délka představení: 50-60 minut.
Představení je určeno dětem od 3 do 11 let.
Vstupné 40,- Kč / žák
Více informací: https//:www.czidivadlo.cz/hrajeme

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

středa 12. června
MUZIKÁLOVÁ POHÁDKA
JAK SE ČERTI ŽENILI

Metropolitní divadlo

Scénář: Dana Bartůňková
Dramaturgie a režie: Dana Bartůňková
Světelné efekty a kamera: Jiří Sequens
Hudba: Radim Linhart
Choreografie: Natalie Venturová
Hrají: Dana Bartůňková, Nikola Ďuricová a další.
 

Za devatero horami... devatero řekami, v jednom malém království žije ten nejlínější princ jakého si dokážete jen představit, princ Vendelín. A protože je tak líný, vládne za něj jeho teta Kordula Hamižná, která celé království pomalu rozkrádala až se z něj stalo to nejchudší království na celém světě. Pomoci mu může už jen princezna Adélka, která se rozhodla vdát se za prince svých snů, a proto se ho vydává hledat do světa. 

Princova teta Kordula ve své lakotě a hamižnosti touží se stát královnou ať to stojí co to stojí a chce vládnout světu, proto uzavře smlouvu s peklem. Ovšem nepočítá s tím, že čistá lidská duše je velká vzácnost a láska že je silnější než všechno zlo na světě...


Pro I. stupeň ZŠ
Vstupné 40,- Kč / žák
Více informací: http://www.metropolitnidivadlo.cz/web.aspx?page=Jak_se_certi_zenili

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DOPORUČUJEME:

Představení v anglicko-českém znění:

pátek 12. dubna 2019
Divadelní centrum Zlín

Pro žáky I.st. ZŠ: KOZA ROHATÁ
50 % mluveného slova je v angličtině
Naše nová pohádka s veselými anglicko-českými písničkami o namyšlené a drzé koze, kterou sedlák vyžene ze dvora, protože nechce pracovat tak jako ostatní zvířátka, a po útěku do lesa pak obsadí liščí domeček a nechce z něj ven.
 

Pro žáky 6. – 9. tříd: POSLEDNÍ PŘÁNÍ

90% mluveného slova je v angličtině

Náš příběh se i přes pesimisticky znějící název bude držet v rovině humoru. Jelikož jsme se nechali inspirovat příběhem Jana Wericha, můžeme jen zdůraznit, že se nebude jednat o humor černý, ale právě naopak. Navštívíme atraktivní místa a také si zahrajeme na to, jak může být sláva nudná a nezáživná a bohatství otupující a že jediné, co má skutečnou cenu a smysl, jsou dobré rodinné vztahy.
 

K představení Vám zašleme gramatické, lexikální a poslechové materiály v elektronické podobě. Scénář představení byl vypracován ve spolupráci s pedagogy anglického jazyka.

Více o našich divadelních představeních najdete na stránce www.divadelnicentrum.cz

Garantujeme Vaši spokojenost. V případě nespokojenosti s představením neplatíte žádné vstupné.
Informace o ceně a prezence

Kapacita sálu je omezena. Počet studentů, žáků je třeba s předstihem nahlásit pořadateli: Divadelní centrum Zlín, Ing. Enki Hogh, Tel.: +420 576 130 123, +421 911 348 889, e-mail: zlin@divadelnicentrum.cz. Informace o ceně Vám na požádání rovněž sdělí pořadatel.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NABÍDKA PROGRAMŮ PRO MATEŘSKÉ ŠKOLY
II. POLOLETÍ ŠKOLNÍHO ROKU 2018 / 2019
Smetanův dům Litomyšl – Komenského náměstí 402, 570 01 Litomyšl
tel. 461 613 239, soucek@smetanuvdum.litomysl.cz

 

 

úterý 9. dubna
PUTOVÁNÍ DEŠŤOVÉ KAPKY
Divadlo KAPSA Andělská Hora

Činoherní výpravný dobrodružný muzikál, který je vhodný jako environmentální inscenace ke školní výuce  o koloběhu vody v přírodě. Děti se v pohádce společně s malým Vlastíkem vydají z louky za ztracenou kapkou, aby jí pomohli vrátit se zpět. Za pomoci kouzelného hrnce budou muset překonávat několik nástrah a úskalí. Setkají se s Polární září, Sluníčkem, ale také zažijí mořskou bouři a nakonec se zdárně i s kapkou vrátí zpět na louku.

V současné době má tato inscenace na kontě vice než 300 repríz a několik ocenění:

- cena za nejlepší inscenaci pro děti Bystřice 2008
- cena za nejlepší herecký výkon Miniteatro 2009 - Šárka Klečková
- cena za herecký výkon Junior 2009 -Vlastimil Fischer
- cena za nejlepší muzikál pro děti - Miniteatro 2009
- cena pro  mladý talent Miniteatro Havířov 2009 -Nikola Filipová
- cena Kraje Vysočina za nejlepší muzikál pro děti za rok 2009

Délka představení: 60 minut.
Představení je určeno dětem od 4 do 12 let.
Vstupné 40,- Kč / žák
Více informací: http://www.divadlokapsa.cz/

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

čtvrtek 25. dubna
O PEJSKOVI A KOČIČCE
Hravé divadlo

 

Námět: Jan Kalina
Režie: Václav Lautner
Hudba: Petr Dvorník
Výprava: Eva Peřinová
Hrají: Edvard Kolář, Dana Veselá

 

Příběh dvou zvířátek pejska a kočičky: Humorně pojaté představení má působit na rozvoj dětského chápání etiky mezilidských vztahů, podněcovat fantazii a estetické cítění. Vypráví o tom, jak láska dvou zvířátek je stejná jako láska dvou lidí.


Délka představení: 50 minut.
Představení je určeno dětem od 3 do 8 let.
Vstupné 40,- Kč / žák
Více informací: http://www.hravedivadlo.cz/clanky/repertoar.html

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

středa 15. května
O SNĚHURCE                                                                                    ZRUŠENO              
Malé divadélko Praha


Klasická loutková pohádka o Sněhurce a sedmi trpaslících je určena pro nejmenší diváky. Text je doplněn písničkami a živým doprovodem houslí, kytary, zobcové flétny a rytmických nástrojů.

Loutky jsou řezané marionety.
Vhodné pro děti od 3 do 9 let.
Délka představení: 45 minut
Více na: http://www.maledivadelko.cz/

Kapacita sálu při tomto představení je omezena. Loutkové představení v podání manželů Novákových: Rostislava a Anny (roz. Kopecké; zástupkyně loutkářské a herecké rodiny s několika set letou tradicí), matadorů s více než 30letou zkušeností hraní pro děti, je vždy velký zážitek….

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

čtvrtek 6. června
O KŘIŠŤÁLOVÉM SRDCI                                                ZRUŠENO
CziDivadlo Praha


režie a výprava: Samiha Maleh
hrají: Pavla Drtinová, Hana Czivišová a hlas Otakara Brouska

Příběh dvou sester a spravedlivého Lesního mužíčka. Uvidíte, jak snadno může dobro podlehnout zlu, jak chamtivost vítězí nad skromností a pokorou a jak může zloba ničit lásku.

Délka představení: 50-60 minut.
Představení je určeno dětem od 3 do 11 let.
Vstupné 40,- Kč / žák
Více informací: https//:www.czidivadlo.cz/hrajeme

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

středa 12. června
MUZIKÁLOVÁ POHÁDKA
JAK SE ČERTI ŽENILI

Metropolitní divadlo

Scénář: Dana Bartůňková
Dramaturgie a režie: Dana Bartůňková
Světelné efekty a kamera: Jiří Sequens
Hudba: Radim Linhart
Choreografie: Natalie Venturová
Hrají: Dana Bartůňková, Nikola Ďuricová a další.
 

Za devatero horami... devatero řekami, v jednom malém království žije ten nejlínější princ jakého si dokážete jen představit, princ Vendelín. A protože je tak líný, vládne za něj jeho teta Kordula Hamižná, která celé království pomalu rozkrádala až se z něj stalo to nejchudší království na celém světě. Pomoci mu může už jen princezna Adélka, která se rozhodla vdát se za prince svých snů, a proto se ho vydává hledat do světa. 

Princova teta Kordula ve své lakotě a hamižnosti touží se stát královnou ať to stojí co to stojí a chce vládnout světu, proto uzavře smlouvu s peklem. Ovšem nepočítá s tím, že čistá lidská duše je velká vzácnost a láska že je silnější než všechno zlo na světě...


Pro I. stupeň ZŠ
Vstupné 40,- Kč / žák
Více informací: http://www.metropolitnidivadlo.cz/web.aspx?page=Jak_se_certi_zenili

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pokud se Vaše škola zúčastní některého z představení, nahlaste prosím přesný počet dětí a hodinu začátku představení, která by Vám vzhledem k možnostem dopravy do Litomyšle vyhovovala.

Termín: do 15. března 2019, Kontakt: tel. 461 613 239, soucek@smetanuvdum.litomysl.cz

* Pokud u představení chybí časový údaj, bude začátek představení stanoven na základě možností dopravy mimolitomyšlských škol do Smetanova domu.

 Bližší informace budou zaslány 14 dní před plánovaným představením.