Nabídku programů pro základní a mateřské školy naleznete níže.

 

 

NABÍDKA PROGRAMŮ PRO STŘEDNÍ ŠKOLY
I. POLOLETÍ ŠKOLNÍHO ROKU 2018 / 2019
Smetanův dům Litomyšl – Komenského náměstí 402, 570 01 Litomyšl
tel. 461 613 239, soucek@smetanuvdum.litomysl.cz


 

 

 

pondělí 22. října
LIKE SHAKESPEARE
Stage Art

Autor: Pavel Trtílek
Překlad částí z děl Williama Shakespeara: Jiří Josek
Výkonný producent: Radim Fiala
Režie: Petr Halberstadt

Osoby a obsazení:
WILLIAM SHAKESPEARE – autor, herec – Petr Bláha nebo Tomáš Milostný
RICHARD BURBAGE – představitel hlavních mužských postav – Petr Halberstadt nebo Ivan Urbánek
JOHN HEMINGES – herec – Jakub Šafránek nebo Vojtěch Blahuta
ROBERT GOUGH – představitel ženských rolí – Ondřej Dvořák nebo Viktor Harangi
HUDEBNÍ DOPROVOD - DJ Marek Tůma
Herci souboru Služebníci lorda Komořího průběžně ztvárňují postavy z Shakespearových her.

 

V divadelní hře se ponoříme do doby alžbětinského divadla renesanční Anglie. Středobodem celé hry bude jeden z nejvýznamnějších dramatiků světového divadla William Shakespeare. Diváci se prostřednictvím vyprávění samotného Shakespeara dozví mnohé o jeho soukromém životě, o pozadí vzniku jeho nejslavnějších divadelních her, ale i o životě v době renesanční Anglie. Ve hře se objeví i Shakespearova herecká skupina, jejímž prostřednictvím bude divákům předveden průřez Shakespearovým dílem. Setkáme se tak například s Richardem III., s Hamletem, s Jagem s Kateřinou ze Zkrocení zlé ženy a s mnoha dalšími divadelními postavami tohoto světového dramatika.

Naše představení chce poutavým a atraktivním způsobem přiblížit hlavně mladé generaci tohoto velikána světového divadla, poukázat na to, že není třeba se obávat tzv. velké klasiky a divadelními prostředky demonstrovat nesmírnou nadčasovost a aktuálnost díla Williama Shakespeara. Bez zajímavosti jistě nebude, že v naší hře budou představovat ženské role herci, tak jako tomu bylo v době života Shakespeara. Můžete se tedy těšit na pestrý herecký koncert v příběhu protkaném nejen poučením, ale i humorem okořeněným napětím.

Délka představení: 90 minut bez přestávky
Doporučená věková hranice: pro 9. ročník ZŠ a studenty středních škol
Cena 70,- Kč / žák, student
Více informací a prezentace na: https://stageart.cz/repertoar/like-shakespeare/

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

středa 7. listopadu
ČERNÉ DIVADLO PHANTOM                                                    Zrušeno
Černé divadlo Hilt Praha


Scénář a režie: Theodor  Hoidekr
dalších. V souboru HILT hrají např.: Kisa Pivodová - známa nejen jako TV moderátorka a tanečnice, Štěpánka Pencová -řídí HILT s Theodorem, hrála v mnoha filmech v ČR i v zahraničí nebo se objevila na jevištích činohry i opery (aktuálně muzikál The Addams Family Karlín)

 

Jediné české divadlo nominované a ověnčené na World Theatre Olympics 2018 dvěma oceněními mezi soubory z celého světa. Černé divadlo Hilt slaví deset let existence a vydává se na turné HISTORY, které je spojeno s přispěním nadaci SOS dětské vesničky.

Zábavná show černého divadla je výběrem nejlepších 15 scén z historie souboru od roku 2007, show je nově doplněna projekcemi na stropě divadla.   

Tato show je velmi neradiční. Nejde o klasické představení, ale o kompilaci nejlepších scén černého divadla HILT. Vše je pojato hlavně s humorem a nadsázkou, takže neočekávejte klasickou inscenaci, ale zábavu bez přemýšlení. Jen vnímejte efekty a tanec.

Z České republiky je Phantom jediným představením, které bylo nominováno a zúčastní se World Theatre Olympics 2018.

Tajemná postava s maskou zvaná „FANTOM“ poprvé diváky okouzlila v roce 1916 v hororovém filmovém zpracování, které se nedochovalo. Po různých jevištních i filmových verzích přichází ve formě černého divadla. Zářivá maska vám otevře dveře do 15 tanečně pantomimických obrazů. Náš Phantom se ujme chlapce a dívky, kteří podlehli stereotypu života a přijme je na malou návštěvu ve světě černého divadla, která jim přinese společný zážitek.

Žánr černého divadla sbírá světové úspěchy již od roku 1955 a jeho základnou se stala Česká republika. Vizuální efekty, vznášející se postavy a kouzlo barev v nekonečném prostoru absolutní tmy je dechberoucím divadelním zážitkem. Autor představení, Theodor Hoidekr, již zrežíroval několik show černého divadla a spolupracoval mimo jiné s největší filmovou star Bollywoodu Abhishekem Bachchanem na galavečeru v New Delhi.

 

Délka představení 60 minut.
Pro studenty středních škol, II. stupeň ZŠ
Cena 70,- Kč / žák, student

Více informací na: https://www.hilt-theatre.cz/cz/

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
úterý 27. listopadu
CHARLES BAUDELAIRE
Šokující příběh velkého francouzského básníka

Produkční společnost a divadlo Starý návrat

V hlavní roli: Jan Potměšil, spoluúčinkují: herečka Jitka Nerudová v čtyřroli Baudelairových osudových žen a dva prokletí básníci - Paul Verlain v podání houslisty a malíře Václava Návrata a Arthur Rimbaud, kterého ztvární loutnista Přemysl Vacek.

Naše divadlo mezi formami představuje zvláštní literární pásmo s divadelními prvky. Symbolický děj plný překvapení se odehrává v předpeklí pro narkomany, kde dva mladší básníci Verlaine a Rimbaud posmrtně objeví své knihy hříchů. V nich čtou historii svých životů a hlavně vzpomínají na svého předchůdce a přítele Charlese Baudelaira, kterému byl kdysi Verlaine na pohřbu. Objeví, že i Baudelaire je odsouzen k pobytu s nimi v očistci, protože je vlastně otcem stylu života prokletých básníků a jejich pohledu na svět.

Všichni tři pak společně probírají okolnosti svých životů, které je dostaly do této šlamastyky. Hodnotí negativně hlavně své nadměrné užívání opiátů a alkoholu. Zde vstupuje do děje herečka Jitka Nerudová a hraje postupně role čtyř žen: Baudelairovy matky Caroline, na níž byl až chorobně závislý, herečky Marie Daubrun, platonické lásky Apollonie Sabatier, a hlavně jeho celoživotní osudové družky mulatky Jeanne Duvalové. Všichni tři básníci přemýšlí , jak uniknout věčnému prokletí a snaží se vysvětlit duchovní a pozitivní poselství své poezie, která je často děsivá a pesimistická, ale přesto obsahuje světlo naděje. Všichni zjistí, že vlastně jenom díky velké poezii budou žít věcně. V představení zazní hudba z období okolo Únorové francouzské revoluce 1848. Dále písně na slova Ch. Baudelaire, které zazpívá herečka J. Nerudová a oba hudebníci je doprovodí na housle a romantickou kytaru.

Dekorativní obrazy za scénou, vycházející z psychedelických vizí namaloval Václav Návrat jako součást dějového prostředí. Tato hra je poučným vyprávěním o souvislostech životů prokletých básníků, kteří jsou zakladateli novodobé poezie.
Hra je určena především pro studenty středních a vyšších ročníků II. stupně základních škol jako průvodce uměním počátku 19. století a také varování proti drogovým závislostem a jejich následkům.

Délka představení: 60 minut bez přestávky
Pro studenty středních škol
Cena 50,- Kč / student

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

NABÍDKA PROGRAMŮ PRO ZÁKLADNÍ ŠKOLY
I. POLOLETÍ ŠKOLNÍHO ROKU 2018 / 2019
Smetanův dům Litomyšl – Komenského náměstí 402, 570 01 Litomyšl
tel. 461 613 239, soucek@smetanuvdum.litomysl.cz

 

pátek 14. září
O BALYNCE DOBRÉM ŠTĚNĚTI
Karlovarské Hudební Divadlo – Divadlo Dětí


 

O Balynce, dobrém štěněti a třídě nízkých kamarádů - Interaktivní představení pohádky O Balynce, dobrém štěněti je hrána čtyřmi herci, je protkána písničkami, objeví se v ní i látkové loutky. Trvá necelou hodinu, je určena dětem předškolního věku a žákům 1. stupně ZŠ. Právě zatoulané štěně Balyna potká kocoura Roberta, kocouřího čaroděje. Ten by chtěl předvést čarování, ale nemůže tak učinit v zaneřáděném prostředí. To vám to dá práce, než se k němu dopracujete. Někdo stále škodí, kdo to je? To Balynka - psí detektiv vypátrá a zařídí s dětmi nápravu. Interaktivní představení! Co to znamená? Kromě primárního cíle představení, jímž je rozvoj dětské osobnosti, jsou děti také do jevištního dění přímo zapojeny, aby si přes vlastní zkušenost osvojily základní principy ekologického chování. Za tímto účelem máme také připraveny metodické materiály, které slouží k přípravě dětí na představení. Obsahují tajenku, která je součástí samotného divadelního představení.

Délka představení 55 minut
Pro I. stupeň ZŠ
Vstupné 40,- Kč / žák
více informací: https://divadlo-deti.webnode.cz/o-balynce-dobrem-steneti/

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

čtvrtek 25. října
DÁŠENKA ČILI ŽIVOT ŠTĚNĚTE                                             Zrušeno
Divadlo Scéna Zlín

 

Když se to narodilo, bylo jenom takové bílé nic, do hrsti se to vešlo; ale anžto to mělo pár černých ušisek a vzadu ocásek, uznali jsme, že je to psisko, a protože jsme si přáli psí holčičku, dali jsme jí jméno Dášenka.

Jeden z nejoblíbenějších dětských příběhů od Karla Čapka nyní na jevišti.

Autor: Karel Čapek
Režie: Konrád Popel

Hrají: Dášenka – Hana Mrázková
Karel Čapek aj. - Radek Novotný / Václav Vítek
Hlas přírody aj. - Radim Bánovský / Dalibor Dufek
 

Pro první stupeň ZŠ.
Délka 50 minut.
Vstupné 40,- Kč / žák
Více informací na http://www.divadloscena.cz/hrajeme/item/256-d%C3%A1%C5%A1enka-%C4%8Dili-%C5%BEivot-%C5%A1t%C4%9Bn%C4%9Bte

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

úterý 6. listopadu
PYŠNÁ PRINCEZNA – POHÁDKOVÝ MUZIKÁL
Divadelní společnost Julie Jurištové

scénář a režie: Dana Bartůňková
hudba: Radim Linhart
hrají: Klára Jelínková / Klára Kučerová, Aleš Kubát / Jan Knespl, Julie Jurištová, Hana Tunová, Milan Duchek / David Schneider, Josef Vaverka / Michal Kuboušek.

 

Na motivy Boženy Němcové. V Půlnočním království žije pyšná princezna Krasomila. Když odmítne ruku krále Miroslava, ten se za ní vydá do jejího království v přestrojení za zahradníka. Vypěstuje zpívající květinu a najde si cestu k srdci pyšné princezny. Jejich lásku chce překazit rádce, který Půlnoční království ovládá. Miroslav a princezna proto uprchnou a na útěku zažijí nečekaná dobrodružství. Princezna se nakonec dovídá, že její milý není zahradník, ale král a nic už nestojí v cestě pravé královské svatbě.

Délka představení 60 minut, pro 1. stupeň ZŠ
Vstupné 40,- Kč / žák
Více informací na: http://www.dediva.cz/?pripravujeme

 

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

čtvrtek 22. listopadu
GULLIVEROVA DOBRODRUŽSTVÍ: MEZI OBRY
Mladá scéna Ústí nad Labem

Gulliverovy cesty - Jedno z neznámějších děl světové literatury je kniha velkého anglického satirika Jonathana Swifta. Imaginární cestopis byl poprvé vydaný v roce 1726 a od té doby vychází v dalších a dalších vydáních a nastavuje nemilosrdně zrcadlo lidské zlobě a zkaženosti.
Druhá cesta dovedla Gullivera do země obrů, kde jej v lodičce našli dva sedláci. Odnesli ho dětem na hraní. Když zjistili, že se hýbe a mluví, ukazovali ho jako atrakci po celé zemi a nakonec ho prodali samotné královně. Gulliver se tak dostane ke dvoru, kde se těší velké přízni. Po určité době se mu však zasteskne po svém domově, tak po rozloučení s králem a královnou odplouvá na darované lodi do své rodné Anglie.

Hrají: Pavel Trdla, Petr Svoboda, Tomáš Choura, Stanislav Konvalinka, Jiří Nežerný, Zdeněk Balcar, Hana Hejlová a další.
 

Pro první stupeň ZŠ.
Délka 60 minut.
Vstupné 40,- Kč / žák.
Více informací na http://mlada.scena.sweb.cz/repertoar/repertoar.html

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DOPORUČUJEME:

Představení v anglicko-českém znění:

12. dubna 2019
Divadelní centrum Zlín

Pro žáky I.st. ZŠ: KOZA ROHATÁ
50 % mluveného slova je v angličtině
Naše nová pohádka s veselými anglicko-českými písničkami o namyšlené a drzé koze, kterou sedlák vyžene ze dvora, protože nechce pracovat tak jako ostatní zvířátka, a po útěku do lesa pak obsadí liščí domeček a nechce z něj ven.

 

Pro žáky 6. – 9. tříd: POSLEDNÍ PŘÁNÍ

90% mluveného slova je v angličtině

Náš příběh se i přes pesimisticky znějící název bude držet v rovině humoru. Jelikož jsme se nechali inspirovat příběhem Jana Wericha, můžeme jen zdůraznit, že se nebude jednat o humor černý, ale právě naopak. Navštívíme atraktivní místa a také si zahrajeme na to, jak může být sláva nudná a nezáživná a bohatství otupující a že jediné, co má skutečnou cenu a smysl, jsou dobré rodinné vztahy.
 

K představení Vám zašleme gramatické, lexikální a poslechové materiály v elektronické podobě. Scénář představení byl vypracován ve spolupráci s pedagogy anglického jazyka.

Více o našich divadelních představeních najdete na stránce www.divadelnicentrum.cz

Garantujeme Vaši spokojenost. V případě nespokojenosti s představením neplatíte žádné vstupné.
Informace o ceně a prezence

Kapacita sálu je omezena. Počet studentů, žáků je třeba s předstihem nahlásit pořadateli: Divadelní centrum Zlín, Ing. Enki Hogh, Tel.: +420 576 130 123, +421 911 348 889, e-mail: zlin@divadelnicentrum.cz. Informace o ceně Vám na požádání rovněž sdělí pořadatel.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

NABÍDKA PROGRAMŮ PRO MATEŘSKÉ ŠKOLY
I. POLOLETÍ ŠKOLNÍHO ROKU 2018 / 2019
Smetanův dům Litomyšl – Komenského náměstí 402, 570 01 Litomyšl
tel. 461 613 239, soucek@smetanuvdum.litomysl.cz

 

 

středa 10. října
MAKOVÁ PANENKA A MOTÝL EMANUEL
Liduščino divadloAutor předlohy: Václav Čtvrtek
Dramatizace, texty písní, výprava, kostýmy a režie: Ludmila Razimová
Hudba: Tomáš Hořejš. Hrají: Ludmila Razimová, Jaroslava Stránská, Pavel Žabka a Jaroslav Milíček.


Klasická činoherní pohádka s řadou převleků. Příběhy Makové panenky znají snad všichni. V divadelní adaptaci uvidíte, jak se potkala s motýlem Emanuelem, jak panenka rozsvítila luční světýlko a co se stalo, když Makové panence ušil sukýnku náprstek Pichpic.

Pro děti od 3 do 9 let. Délka 60 minut.
Vstupné 40,- Kč / žák
Více informací: https://liduscino-divadlo.webnode.cz/l/tradicni-vystoupeni-nasich-junioru/

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

čtvrtek 1. listopadu
MUZIKÁLOVÁ POHÁDKA JAK SE ČERTI ŽENILI                                        Zrušeno
Metropolitní divadlo

Scénář: Dana Bartůňková
Dramaturgie a režie: Dana Bartůňková
Světelné efekty a kamera: Jiří Sequens
Hudba: Radim Linhart
Choreografie: Natalie Venturová
Hrají: Dana Bartůňková, Nikola Ďuricová a další.
 

Za devatero horami... devatero řekami, v jednom malém království žije ten nejlínější princ jakého si dokážete jen představit, princ Vendelín. A protože je tak líný, vládne za něj jeho teta Kordula Hamižná, která celé království pomalu rozkrádala až se z něj stalo to nejchudší království na celém světě. Pomoci mu může už jen princezna Adélka, která se rozhodla vdát se za prince svých snů, a proto se ho vydává hledat do světa. 

Princova teta Kordula ve své lakotě a hamižnosti touží se stát královnou ať to stojí co to stojí a chce vládnout světu, proto uzavře smlouvu s peklem. Ovšem nepočítá s tím, že čistá lidská duše je velká vzácnost a láska že je silnější než všechno zlo na světě...


Pro I. stupeň ZŠ
Vstupné 40,- Kč / žák
Více informací: http://www.metropolitnidivadlo.cz/web.aspx?page=Jak_se_certi_zenili

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

úterý 20. listopadu
POVĚSTI ČESKÉ ANEB POHÁDKY POD ŘÍPEM
Divadlo Evy Hruškové a Jana Přeučila

Hrají Eva Hrušková a Jan Přeučil

 

POVĚSTI ČESKÉ aneb POHÁDKY POD ŘÍPEM pro hereckou dvojici Hrušková - Přeučil zpracoval dramaturg České televize Jiří Chalupa. Tvůrčí tým divadla vytvořil poutavé a nezapomenutelné představení. Na jevišti se odvíjejí příběhy praotce Čecha, kněžny Libuše a silného Bivoje, ale i drama Ctirada a Šárky. Poutavé písničky Zdeňka Bartáka, které vtipně dokreslují situaci jednotlivých scének, si děti zpívají spolu s herci. Malí diváci se nejen pobaví vtipným řešením loutek Jaroslava Doležala, ale sami se také zúčastní děje na jevišti a zahrají si některou z historických postav, například Bivoje, Kazi nebo Tetu dále se děti seznámí i s kněžnou Libuší, Vlastou a Šárkou a dokonce i s urostlým Ctiradem. Toto představení je koncipováno tak, aby se při něm bavili i poučili i ti nejmenší diváci. Přestože název zní "Pověsti české", jsou to vlastně pohádky z naší minulosti. Dětem je zprostředkují veselé postavy Jiráska a Jiráskové v podání obou protagonistů.

 

Délka představení: 60 minut
Pro dětí od 3 let.
Vstupné 40,- Kč / žák

Více informací: https://eva-hruskova-a-jan-preucil.webnode.cz/

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

čtvrtek 29. listopadu
O KŘIŠŤÁLOVÉM SRDCI                                                Zrušeno
CziDivadlo Praha


režie a výprava: Samiha Maleh
hrají: Pavla Drtinová, Hana Czivišová a hlas Otakara Brouska

Příběh dvou sester a spravedlivého Lesního mužíčka. Uvidíte, jak snadno může dobro podlehnout zlu, jak chamtivost vítězí nad skromností a pokorou a jak může zloba ničit lásku.

Délka představení: 50-60 minut.
Představení je určeno dětem od 3 do 11 let.
Vstupné 40,- Kč / žák
Více informací: https//:www.czidivadlo.cz/hrajeme

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pokud se Vaše škola zúčastní některého z představení, nahlaste prosím přesný počet dětí a hodinu začátku představení, která by Vám vzhledem k možnostem dopravy do Litomyšle vyhovovala.

Termín: do 28. září 2018, Kontakt: tel. 461 613 239, soucek@smetanuvdum.litomysl.cz

* Pokud u představení chybí časový údaj, bude začátek představení stanoven na základě možností dopravy mimolitomyšlských škol do Smetanova domu.

 Bližší informace budou zaslány 14 dní před plánovaným představením.